klor ne demek?

  1. Atom numarası 17, atom ağırlığı 35,5 olan, normal sıcaklıkta gaz durumunda bulunan, halojenlerden bir element (simgesi Cl).
  2. Sarımsı yeşil, gaz fazında, boğucu kokulu, sembolü Cl, atom ağırlığı 35.453, özgül ağırlığı 1.56 olan dezenfektan, renk giderici ve tahriş edici, özellikle zehirli bir element. Hayvan vücudunda, çeşitli salgı ve enzimlerin yapısına girer, hücre dışı ozmotik basıncı ayarlar, alyuvar oluşumu ve asit baz dengesini sağlar. Ekstrasellüler sıvının temel anyonu olup organizmada en önemli kullanılış yeri midedeki hidroklorik asidin üretimidir. İçme suyu ve atık suyun dezenfeksiyon işlemlerinde kullanılır.
  3. Normal sıcaklıkta gaz durumunda bulunan, içme ve atık suların dezenfeksiyon işlemlerinde kullanılan halojenlerden bir element.
  4. (en)Chlorine.
  5. (en)Chlorine, Cl.

klor ağartması

  1. (en)Chlorine bleaching.

klor chlorine

  1. Ağartıcı, oksitleyici etki maddesi olarak su arıtma yada mikrop giderme amacıyla kullanılan halojen eleman; zehirli bir gaz.

Türetilmiş Kelimeler (bis)

klor ağartmasıklor chlorineklor dioksitklor gazıklor heptoksitklor hidratklor hidrik asitklor monoksitklor savaş gazıklor uyumlu biyodispersantkloakkloakakloaka çıkıntısıkloaka konjenitakloaka yarası
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın