kemiğin fibröz displazisi ne demek?

 1. At, köpek ve kedilerde, bir veya daha fazla kemiğin korteksinin incelmesi ve kemik iliğinin kemik parçaları içeren fibröz bağ dokuyla doldurulmasıyla belirgin, kemik gelişim bozukluğu.
 2. (en)Osseous fibrous dyplasia.

kemiğin dev hücreli tümörü

 1. Dev hücreli kemik tümörü.
 2. (en)Osteoclastoma.

kemiğin multilobuler tümörü

 1. Orta veya iri cüsseli genç köpeklerin kafatasında ve ender olarak omurlardaki yassı kemiklerde, 3-7 santimetre çapında, yerel yayılma gösteren, sıklıkla nükseden, çok sayıda yuvarlak veya düzensiz biçimli kıkırdak ve kemik dokusundan oluşan kemik tümörü, aponörotik fibrom, juvenil aponörotik fibrom, kondrom rodens, multilobuler osteom, multilobüler osteom ve kondrom, kalsifiye aponörotik fibrom.
 2. (en)Multilobular osteoma.

fibröz

 1. Lif dokusu.
 2. Bağsılaşmış.
 3. Liflerden oluşmuş, liflerden yapılı, bağ doku liflerinden meydana gelmiş.
 4. Bağ dokusu liflerinden oluşan, lifli.
 5. (en)Fibrous.

displazi

 1. Yoz gelişim
 2. Kronik irritasyonlar, kronik yangılar ve beslenme bozukluğu gibi nedenlerle, hücre ve dokuların bozuk veya normal dışı gelişimi. Dokuyu oluşturan hücrelerin uygun olmayan dizilişini, hücrelerin biçim, büyüklük ve boyanma yönünden bir örnek olmamasını ifade eder.
 3. Hücre ve dokuların bozuk veya kusurlu gelişimi, yetersiz veya eksik gelişme.
 4. (en)Dysplasia.

Türetilmiş Kelimeler (bis)

kemiğin dev hücreli tümörükemiğin multilobuler tümörükemiğin Paget hastalığıkemiğin şekil bozukluğundan kırılmasıkemikemick processkemick sürecifibrözfibröz adenomfibröz astrositfibröz eklemlerfibröz kıkırdakfibröz osteodistrofifibröz proteinfibrafibra collagenosafibra elasticafibra muscularisfibra reticularisfibfibberfibbingfiberfiber . fibre
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın