kangrenli akciğer yangısı ne demek?

 1. Akciğerin, sarımtırak-siyah veya yeşilimsi siyah renkte görünümüyle belirgin kangrenin biçimlendiği akciğer yangısı. Akciğer parenkiminde şiddetli nekrozla seyreden akciğer yangılarında ve sığırlarda yabancı cisimlerin börkenekten akciğere batması sonucu biçimlenir.
 2. (en)Gangrenous pneumonia.

kangrenli

 1. Kangreni olan
 2. (en)Gangrenous.

kangrenli bıcılgan

 1. Daha çok atlarda bacakların alt kısmını örten deride soğuk, buz, çamur ve irkiltisel maddelerin etkileriyle oluşan ve yer yer doku kangrenleriyle özelleşen bir deri yangısı.
 2. (en)Dermatitis gangrenosa.

akciğer

 1. Göğüs kafesinin büyük bir bölümünü içten kaplayan, kanı temizleyen, sağlı sollu iki parçadan oluşan solunum organı.
 2. Bronşçukların son bölümü.
 3. Hava ile soluyan yüksek yapılı hayvanlarda, çift olarak bulunan solunum organı.
 4. Sağ ve solda birer tane bulunan, atardamar ve toplardamarla kalbe bağlanan, solunum sisteminin en önemli organı
 5. Göğüs boşluğunu dolduran ve solumaya yarayan bir organ.
 6. (en)Pulmo.
 7. (en)Pulmonary.
 8. (en)Pulmonic.
 9. (en)Lungs.
 10. (en)Bellows.

yangı

 1. Bkz. inflamasyon
 2. İltihap.
 3. Hastalık yapan etkenlere, antijenlere, fiziksel yaralanmalara karşı vücudun savunulması için ağrı, yara yerine kanın yönelmesi sebebiyle kızarıklık, serum moleküllerinin damar dışına akması sebebiyle şişme şeklinde gösterdiği değişiklik. Enflamasyon.
 4. Zararlı etkenlerin canlı dokuda uyardığı, ateş, ağrı, sıcaklık, şişkinlik ve işlev bozukluğuyla belirgin, damar, sıvı ve hücre reaksiyonlarının tümü, iltihap.
 5. İltihaplanma.
 6. (en)Inflammation.
 7. (fr)Inflammation

Türetilmiş Kelimeler (bis)

kangrenlikangrenli bıcılgankangrenli deri yangısıkangrenli meme yangısıkangrenli nezlekangrenli selülitiskangrenli sistitiskangrenli vajinitiskangrenleşmekangrenleşmekkangrenleştirmekangrenleştirmekkangrenkangren olmakkangren olmuşkangren yapmakakciğerakciğer akaryazisiakciğer alveoluakciğer amebiyozisiakciğer amfizemiakciğer anjiyografisiakciğer apsesiakciğer askariozisiakciğer atardamarıakciğer atardamarı daralmasıakcierlerin her biriakciger apsesiakcigerli barramundaakcigerli salyangozlarakcigersiz
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın