iskorpitgiller ne demek?

 1. Omurgalılardan, örnek hayvanı iskorpit olan, sırt yüzgeçleri zehirli bezlere bağlı güçlü dikenlerle donanmış, bütün denizlerde rastlanan balıklar sınıfı.
 2. Balıklar (Pisces) sınıfının, kemikli balıklar (Teleostei) takımının, dikenli yüzgeçliler (Acanthopterygii) alt takımından, üstleri ktenoyit pullarla kaplı, sırt yüzgeçleri zehirli bezlere bağlı kuvvetli dikenlerle donanmış, insana batınca önemli yaralar açan türlere sahip bir familya.
 3. Kemikli balıklardan, üstleri ktenoit pullarla kaplı, sırt hücreleri zehirli bezlere bağlı kuvvetli dikenlerle donanmış, insana batınca önemli yaralar açan türlere sahip bir familya.
 4. (en)Hog fishes.
 5. (fr)Scorpaenidés
 6. (la)Scorpaenidae

iskorpit

 1. İskorpitgillerden, iri başlı, yüzgeçlerinde yakıcı dikenleri bulunan, eti beğenilen bir balık (Scorpaena scrofa).
 2. Kemikli balıklar (Teleostei) takımının,iskorpitgiller (Scorpaenidae) familyasından, 80 cm kadar uzunlukta, açık kırmızı renkli, Atlantik Okyanusu, Akdeniz ve Marmara Denizi'nde yaşayan bir tür.
 3. Kemikli balıklardan, iskorpitgiller (Scorpaenidae) familyasından, 80 cm kadar uzunlukta olabilen, açık kırmızı renkli, Atlantik Okyanusu, Akdeniz ve Marmara Denizi'nde yaşayan bir tür.
 4. (en)Scorpionfish.
 5. (en)Scorpion fish.
 6. (fr)Rascasse rouge
 7. (la)Scorpaena scrofa

Türetilmiş Kelimeler (bis)

iskorpit
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın