ipsi solucanlar ne demek?

 1. Solucanların, çoğu insan ve hayvanlarda asalak olarak yaşayan, ince uzun vücutlu bir sınıfı, ipsiler.

ipsi

 1. İpi andıran, ipe benzeyen, ip gibi.
 2. (en)Threadlike, filar.

ipsilateral

 1. Aynı taraf
 2. Aynı tarafa ait

solucanlar

 1. Halkalılardan, yer solucanı, tenya, askarit gibi, vücutları uzun, yumuşak ve ayaksız hayvanları içine alan takım.
 2. (Yun. oligos: az; khaite: kıl) Halkalısolucanlar (Annelida) dalının, kıllı ayaklılar (Chaetopoda) sınıfından, vücutları uzun ve birbirine benzeyen bölütlerden yapılmış, deri çukurlarından kitin kıllar çıkan, eşeysel olgunlaşma sırasında üreme açıklıkları çevresinde semer (klitellum) denen bezli ve şişkin bir bölge oluşan, hepsi er dişi, yenilenme yetenekleri çok yüksek, nemli topraklarda ya da sularda yaşayan türleri olan bir takım. Yer solucanı (Lumbriccus terrestris), tubifeks (Tubifex) iyi bilinirler.
 3. Uzun, iki yanlı bakışık vücutları, düğümlü sinir aygıtları, özel kan damarları, karışık üreme ve boşaltım örgenleri bulunan omurgasız hayvanlar kökü.
 4. Halkalı solucanlar (Annelida) dalının, kıllı ayaklılar (Chaetopoda) sınıfından, vücutları uzun ve birbirine benzeyen bölütlerden yapılmış, deri çukurlarında kitin kıllar çıkan, eşeysel olgunlaşma sırasında üreme açıklıkları çevresinde semer (klitellum) denen bezli ve şişkin bir bölge oluşan, hepsi er dişi, yenilenme yetenekleri çok yüksek olan, nemli topraklarda veya sularda yaşayan türleri olan bir takım.
 5. (en)Earthworms.
 6. (en)Worms.
 7. (al)Oligochäten
 8. (al)Würmer
 9. (fr)Oligochètes
 10. (fr)Vers

Türetilmiş Kelimeler (bis)

ipsiipsilateralipsileripsisolucanlaripsissimaverbaipsizipsiz sapsızipsiz sapsız konuşmakipsiz sapsız tipipsizlikipsasyonipseipse dixitipsedixitsolucanlarsolucanları bağırsaktan defedensolucanlısolucansolucan bilimisolucan deliği vursolucan deliğine girsolucan düşürücü
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın