imidazolin reseptörleri ne demek?

 1. A2 adrenerjik reseptör uyarımına benzer etkilere neden olan reseptörler.
 2. (en)Imidazoline receptors.

imidazolil

 1. Imidazolun C3H3N2 kökü..

imidazol

 1. Formülü C3H4N2, mol kütlesi 68,1 g olan, halkalı bir bileşik. 1,3-diazol. Glioksalin.
 2. (en)[Imidazole] imidazole, crystalline heterocyclic compound used mainly in organic synthesis (Chemistry).
 3. (en)Imidazole.
 4. (fr)Imidazole
 5. (fr)Imidazole, glyoxaline

reseptör

 1. Almaç.
 2. Bk. alıcı
 3. Almaç
 4. Bk. almaç
 5. Hücre içinde ya da üzerinde hormon, ilâç, virüs vb. nin özel olarak bağlandığı ve bazı hallerde özel bir hücre cevabının verilmesine yol açan veya bunların hücreye girmesini sağlayan, protein, glikoprotein ya da oligosakkaritlerden oluşan yer veya yapı.
 6. Bir hücrenin yüzeyinde bulunan ve ilaçlarla, hormonlarla, zehir vb. maddeler ile reaksiyona giren bir radikal veya atom. Alıcılar bir enzimin aktif grubuyla birleştirilir ve ilaçlarla pasifleştirilebilirler (bloke edilebilirler).
 7. Ehrlich'in yan-zincir teorisinde kullanılan bir terim. Alıcı.
 8. Çeşitli uyarıları alabilen ve duyu organlarının yapısında bulunan özelleşmiş hücre, hücre grupları veya sinir uçları.
 9. Hücre içine veya üzerinde hormon, ilaç, virüs vb.nin özel olarak bağlandığı ve bazı durumlarda özel bir hücre cevabının verilmesine yol açan veya bunların hücreye girmesini sağlayan, protein, glikoprotein veya oligosakkaritlerden oluşan yer veya yapı.
 10. (en)Receiver.

Türetilmiş Kelimeler (bis)

imidazolilimidazolimidazoldionimidazoleimidazoledioneimidazoleethylaminereseptörreseptör aracılığı ile endositozreseptör down regülasyonureseptör işgal kuramıreseptör işgal teorisi
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın