hatır eylemek ne demek?

 1. Hatırlamak: “Benim Orhan isminde bir tanıdığım olmadığından, başka bir nam altında bir nankörü hatır eylemiş olsan bile...” -P. Safa.

hatır hutur

 1. - hatır hatır.

hatır almak

 1. Gönül almak.

eylemek

 1. Etmek, yapmak
 2. I. Temel anlamı: 1- Kılgılı etkinlik, etkin olmak. 2- Bir şeyi gerçekleştirmek ya da değiştirmek üzere bilinçli istenç edimi; bir ereğe yönelmiş bilinçli bir etkinlik. (Her türlü otomatik tepki ve sürüklenişin karşıtı.) II. Aşamalarına göre: 1- Üzerinde düşünmeden içgüdüyle yapılan, ama "ben"le belirlenmiş, ereğinin bilincinde olan eyleme. 2- Bir erek güden usa uygun eyleme. 3- İçgüdü, erek ya da ilgilerle (çıkarlarla) belirlenmiş eylemin karşıtı olarak, koşulsuz olanla belirlenmiş eylem. (Ör. ahlaksal eylem.) III. Yönüne göre: Eylemle ortaya çıkan değişmenin dış ya da iç dünyaya ilişkin oluşuna göre: 1- dış, 2- iç eylem olarak ayrılır.
 3. (en)To make.
 4. (en)To do.
 5. (en)Machen.
 6. (en)Act, operate.
 7. (fr)Agir
 8. (la)Agere

Türetilmiş Kelimeler (bis)

hatır huturhatır almakhatır belasıhatır bonosuhatır cırosuhatırhatır gönül dinlemedenhatır hatırhatır huturhatır içinhatıhatıahatıbhatıbehatıbı leyleylemekeylemeeyleme geçmekeylemeylem adıeylem alanıeylem ayarıeylem çekim eki
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın