granülositik sarkom ne demek?

 1. Nötrofil veya eozinofil granülositlerin öncü hücrelerinden köken alan, kemik iliği dışındaki organlarda ve birçok odakta gelişen, içerdiği miyeloperoksidazların havayla temasında geçici olarak genellikle yeşil renkte boyanan kötücül tümör, klorom. Köpeklerde en çok akciğer, deri ve bağırsaklarda rastlanır.
 2. (en)Granulocytic sarcoma.

granülositik lösemi

 1. Kemik iliğinin miyeloid serisinden yani granülositlerden köken alan, şiddetli anemi, iştahsızlık, zayıflama, düşkünlük ve ateşle belirgin, seyrek rastlanan tümöral hastalık, miyeloblastik lösemi, miyeloid lökozis.
 2. (en)Granulocytic leucemia.

granülositik

 1. Granülositlere ait olan.
 2. (en)Granulocytic.

sarkom

 1. Kötücül bağ dokusu uru.
 2. Kötücül mezankim uru
 3. Mezoderm kökenli bağ dokusu kanserlerinin genel adı. Örnek: Fibrosarkoma (fibroblastlarda oluşan kanser), kondrosarkoma (kıkırdak doku kanseri), osteosarkoma (kemik kanseri).sarkoma.
 4. Kas, kemik, kıkırdak, kan damarı gibi bağ doku elemanlarından köken alan, hızlı gelişen ve genellikle lenf damarlarıyla metastaz yapan oldukça kötücül tümör, hlk. seratan.
 5. Bağ dokuda gelişen kötü huylu tümör.
 6. (en)Sarcoma.
 7. (fr)Sarcoma

Türetilmiş Kelimeler (bis)

granülositik lösemigranülositikgranülositgranülosit yapımıgranülositemigranülositer serigranülosarkomatozsarkomsarkomasarkoma batrioidessarkomatoidsarkomatozsarkomatozissarkomatözsarkomelaninsarkomersarkomfaloselsarkosarkoadenomsarkoblastsarkodsarkodin
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın