gel geç ne demek?

 1. (Kar.) Karagöz ve Hacivat arasındaki tekerlemeli konuşma; Hacivat'ın ağdalı konuşmasını Karagöz'ün ters anlaması ile gelişen gülünç konuşma.

gel git

 1. Ay’ın ve Güneş’in çekim gücünün etkisiyle Dünya’daki su kütlelerinin alçalması ve yükselmesi olayıdır. Ancak Ay, Dünya’ya en yakın gök cismi olduğundan gel git olayında daha etkilidir. Bir yerdeki gel-git, gün içinde 2 kabarma 2 çekilme biçiminde 6 saatte bir gerçekleşir. Bu seviye değişmelerinde her gün bir önceki güne göre 50 dakikalık bir gecikme olur. Çünkü ay, Dünya’nın çevresindeki dönüşünü 24 saat 50 dakikada tamamlamaktadır.

gel git devinimi

 1. Bir ileri, bir geri ya da bir yukarı, bir aşağı düzenli olmayan salınım.
 2. Bir ileri, bir geri ya da bir yukarı, bir aşağı düzenli olmayan salınım.
 3. (en)Reciprocating motion.
 4. (al)Hin und Herbewegung
 5. (fr)Mouvement alternatif
 6. (fr)Mouvement alternatif

geç

 1. Belirli zamandan sonra olan.
 2. Kararlaştırılan, beklenen veya alışılan zamandan sonra, erken karşıtı
 3. Bkz. tardif
 4. “kulak asma, önem verme!” anlamında kullanılan bir söz: “Biz ev yaptırdık ama sen bize bakma; bizim paramız vardı. Geç efendim geç; bu işler sizin gibilerin harcı değil.” -N. Kurşunlu.
 5. (en)Late.
 6. (en)Backward.
 7. (en)Slow.
 8. (en)Tardy.
 9. (en)Behind.
 10. (en)Behindhand.

Türetilmiş Kelimeler (bis)

gel gitgel git devinimigel castinggel demesi kolay ama git demesi güçtürgel denilen yere gitmeye ar eyleme, gelme denilen yere gidip yerini dar eylemegel electrophoresisgel electrophoresis techniquegelgel filtrationgel icegegeangeanticlinegeargear and tacklegeçgeç anlamageç anlamakgeç anlayangeç anlayan kimsegeç ateşlemegeç çatlamageç çıkmakgeç davranmakgeç değişen
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın