gökkuzgunumsular ne demek?

 1. Gökkuzgunlar, ağaçkakanlar, çobanaldatanlar ve sağanları içine alan kuşlar sınıfından bir takım.
 2. Halat ucu.
 3. Kuşlar (Aves) sınıfının, karinalılar (Carinatae) bölümünden, gökkuzgunlar (Coraciae), gece yırtıcıları (Striges), ağaçkakanlar (Pici), çobanaldatanlar (Caprimulgi), sağanlar (Cypseli), fare kuşları (Colii), kemirgen gagalılar (Trogones) alt takımlarını içine alan bir takım. Kuzgun kuşları.
 4. (en)Rollerlike birds.
 5. (fr)Rolliers
 6. (la)Coraciiformes, coracias: gökkuzgun; formis: biçim

gökkuzgun

 1. Gökkuzgunumsular takımının gökkuzgungiller familyasından, başı, kanatları mavi, boyun ve karnı yeşil göçücü kuş (Coracias garrulus).
 2. Kuşlar (Aves) sınıfının,gökkuzgunumsular (Coraciiformes) takımının,gökkuzgungiller (Coraciidae) familyasından, Türkiye'nin her tarafında yazın kuluçkaya yatan, açık ve ağaçlı yerlerde yaşayan, havada yakaladığı böceklerle beslenen, ayrıca fare, kertenkele ve kurbağa gibi canlıları da yiyen, yakaladığı büyük hayvanları önce gagası ile dallara ve yere çarparak öldüren göçmen bir tür. Kuzgun, mavi kuzgun, yeşil karga.
 3. (en)Roller.
 4. (fr)Rallier d'europa
 5. (la)Coracias garrulus

gökkuzgungiller

 1. En iyi bilinen türü gökkuzgun olan gökkuzgunumsular takımının, gökkuzgunlar alt takımına giren bir familya.
 2. Kuşlar (Aves) sınıfının, gökkuzgunumsular (Coraciiformes) takımının, gökkuzgunlar (Coraciae) alt takımından, Afrika, Avustralya ve Asya'da ormanlarda ve açıklıklarda yaşayan, gagaları düz, ucu hafif çengelli, burun delikleri çıplak, yan kuyruk tüyleri diğerlerinden biraz uzun olan bir familya. Gökkuzgun (Coracias garrulus) en iyi bilinen türüdür.
 3. (en)Rollers.
 4. (fr)Rolliers
 5. (la)Coraciidae, coracias: gökkuzgun

Türetilmiş Kelimeler (bis)

gökkuzgungökkuzgungillergökkuzgunlar
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın