diyabet ne demek?

 1. Şeker hastalığı, şeker.
 2. Şeker hastalığı
 3. Şeker hastalığı.
 4. Bk. şeker hastalığı
 5. Diyabetes mellitus ve diyabetes insipidus'ta olduğu üzere aşırı idrar çıkışı ve aşırı su tüketimiyle belirgin bozukluklara atfedilen genel bir terim.
 6. Diyabetes mellitus.
 7. (en)Zucker.
 8. (en)Diabetes.

şeker

 1. Kamışı, şeker pancarı, patates, havuç, mısır, buğday vb. bitkilerin sap ve köklerinin öz suyundan veya nişastasından çıkarılan, birleşiminde karbon, oksijen ve hidrojen bulunan, beyaz, suda eriyen, mayalanabilen ve çoğu tatlı olan maddelerin genel adı.
 2. Bu madde katılarak yapılmış lokum, akide, çikolata vb. tatlı yiyeceklerin genel adı.
 3. Hastalığının belirtisi olan kan ve idrardaki yüksek şeker miktarı
 4. Hastalığı.
 5. Sevimli, cana yakın ve güzel.
 6. Şeker kamışı, şeker pancarı, patates, havuç, mısır, buğday vb. bitkilerin sap ve köklerinin öz suyundan veya nişastasından çıkarılan, birleşiminde karbon, oksijen ve hidrojen bulunan, beyaz, suda eriyen, mayalanabilen ve çoğu tatlı olan maddelerin genel adı.
 7. Şeker hastalığının belirtisi olan kan ve idrardaki yüksek şeker miktarı
 8. Şeker hastalığı.
 9. Tek başına kullanıldığı zaman patlayıcı özelliği bulunmayan, kükürt ve potasyum klorat ile birlikte kullanıldığında patlamanın şiddetini artıran madde.
 10. Genel olarak tatlı olan ve suda çözünen monosakkaritler ile disakkaritlere verilen ad. (Halk dilinde şeker olarak bilinen özdek, bir disakkarit olan sakkarozdur.)

şeker hastalığı

 1. Kanda glikozun artması sonucu idrarda şeker bulunması, çok su içme, çok yemek yeme ve çok idrar yapma ile beliren hastalık, şeker
 2. Kanda şeker seviyesinin çok artması ile ortaya çıkan hastalık. Diyabet.
 3. Diyabetes mellitus.
 4. (en)Diabetes mellitus.
 5. (en)Diabetes.
 6. (fr)Diabète

diyabet bilimi

 1. Şeker hastalığını inceleyen bilim dalı.

diyabet öncesi dönem

 1. (en)Prediabetes.

Türetilmiş Kelimeler (bis)

diyabet bilimidiyabet öncesi dönemdiyabet uzmanıdiyabet yemeğiniz var mıdiyabetes insipidusdiyabetes mellitusdiyabetiddiyabetikdiyabetik asidozdiyabetik kataraktdiyabazdiyadiya boyudiya çerçevesidiya ebadıdiya forması
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın