dişli balinalar ne demek?

 1. (Yun. odonto: diş; ketos: balina) Memeliler (Mammalia) sınıfının, etenliler (Placentalia) alt sınıfının, balinalar (Cetacea) takımından, ağzında az ya da çok sayıda, sade, koni biçiminde dişleri bulunan, bir tane burun delikleri olan, üst çenede balina çubukları bulunmayan türlere sahip bir alt takım.
 2. Memeliler sınıfının, balinalar (Cetacea) takımından, ağzında az veya çok sayıda, sade, koni biçiminde dişleri bulunan, bir tane burun delikleri olan, üst çenede balina çubukları bulunmayan türlere sahip bir alt takım.
 3. (en)Toothed whales.
 4. (al)Zahnwale
 5. (fr)Odontocètes
 6. (la)Odontoceti

dişli başlık

 1. Üç ayak başlığının dişli çarklar yardımıyla çalıştırılan çeşidi.
 2. (en)Geared head, gyro head, gyro-tripod, gyroscopic head.
 3. (al)Stativkopf mit Zahntrieb Verstellung, Kreiselstativ, Kreiselkopf
 4. (fr)Tête de pied à roues dentées, plate-forme à engrenage, pied gyroscopique, trépied gyroscopique

dişli

 1. Dişleri olan.
 2. Dişleri olan çark.
 3. Kaya balığı.
 4. Ayakkabıcıların sayayı kalıba çekmek için kullandıkları kerpeten gibi bir araç.
 5. Sözünü geçiren, istediğini yaptırabilen güçlü (kimse)
 6. (en)Toothed.
 7. (en)Denticulated.
 8. (en)Dentate.
 9. (en)Indented.
 10. (en)Cogged.

balinalar

 1. Örnek hayvanı balina olan, kutup denizlerinde yaşayan memeli hayvanlar familyası.
 2. Memeliler (Mammalia) sınıfının, etenliler (Placentalia) alt sınıfından, genellikle denizlerin soğuk bölgelerinde yaşayan, derileri düz ve çoğunda tüysüz, başları büyük, ön ayakları yüzgeç biçiminde, art ayakları olmayan, kuyrukları balık kuyruğu gibi olup yatay şekilde, başın gerisinde 1-2 burun deliği bulunan, burun deliklerinden su fışkırtan, Eosen devrinden beri yaşayan, dişlibalinalar (Odontoceti) ve dişsizbalinalar (Mysticeti) alt takımları iyi bilinen bir takım.
 3. Genellikle denizlerin soğuk bölgelerinde yaşayan, derileri düz ve çoğunda tüysüz, başları büyük, ön ayakları yüzgeç biçiminde, arka ayakları olmayan, kuyrukları balık kuyruğu gibi olup, yatay biçiminde, başın gerisinde 1
 4. (en)Whales.
 5. (fr)Baleines
 6. (la)Cetacea, cetus: balina

Türetilmiş Kelimeler (bis)

dişli başlıkdişlidişli birleştirmedişli çabuk çarkıdişli çarkdişli çark düzenidişli çark mandalıdişli çarklı demiryoludişli çubukdişli çubuklu yöneltmedişle ilgilidişlekdişlemedişlemekdişlememekbalinalarbalinalar veya yunuslarla alakalıbalinaların ölüm mücadelesibalinalıbalinabalina avcılığıbalina avcısıbalina avı gemisibalina avı tüfeğibalin
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın