dayanma kulesi ne demek?

 1. (Mimarlık) Camilerde büyük kubbenin çevresinde yer alan ve kubbenin yanlara olan basıncını tutan, genellikle üstü kubbe biçiminde örtülü kule. a. bk. dayanma kemeri.

dayanma kuvveti

 1. (en)Vitality

dayanma kemeri

 1. (Mimarlık) Camilerde ve gotik kiliselerde, kubbe ya da çatı ağırlığının yanlara olan basıncını yapı anaduvarına iletmek için kubbe ya da çatı çevresi ile dayanma ayakları arasına konulmuş destek kemer.
 2. (en)Flier, flying butresse.
 3. (fr)Arc-butant

kule

 1. Çoğunlukla kare veya silindir biçimindeki yüksek yapı
 2. Cihannüma.
 3. Türk cambazının becerilerinden biri : İpin üzerine bir sacayağı, onun üstüne fıçı, fıçının üstüne tahta, tahtanın üstüne iskemle koyup oturma numarası.
 4. Verici dalgalığın elden geldiğince geniş bir alana yayında bulunabilmesini sağlamak amacıyla özel yapıda, çelik ya da betondan çok yüksekkule.
 5. (C: Kulul-Kılal) Çocukların oynadıkları bir oyun.
 6. (en)Tower.
 7. (en)Gun turret.
 8. (en)Dungeon.
 9. (en)Gazebo.
 10. (en)Steeple.

Türetilmiş Kelimeler (bis)

dayanma kuvvetidayanma kemeridayanma ayağıdayanma çizelgesidayanma çözümlemesidayanma duvarıdayanma gerilimidayanmadayanma gücüdayanma gücü ile ilgilidayanma ile ilgilidayandayanacak gücü kalmamakdayanağı kalmamakdayanağı olmayandayanakkuleshov effectkulekule gibi yüksekkule gibi yükselmekkule ırakgörürükule salyangozukulkul akçesikul azmayınca hak yazmazkul bırakımıkul cinsi
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın