crustaceans ne demek?

 1. Kabuklular

kabuklular

 1. Kabukları, yapılarındaki kireçli tuzlar dolayısıyla sertleşmiş olan, solunum aygıtları balıklara benzeyen, çok hücreli hayvanlardan eklem bacaklılar sınıfı.
 2. Eklem bacaklılar (Arthropoda) dalının, gerçek eklem bacaklılar (Euarthropoda) alt dalına giren, başları birkaç gövde bölütleriyle birleşerek başlıgöğsü (sefalotoraks) meydana getiren, ekstremiteleri yarık ayak tipinde, çoğunluk ayrı eşeyli ve erkekleri daha ufak yapılı, gelişmelerinde başkalaşım görülen (Nauplius ve zoea lârvaları), çoğu denizlerde, bazı türleri tatlı sularda ve karada yaşayan bir sınıf. Su piresi (Daphnia), deniz İstakozu (Homarus vulgaris), yengeç (Cancer pagurus), çingene yengeci (Carcinus maenas), çalpara (Portunus puber), çalı karidesi (Crangon crangon), su tespih böceği (Gammarus), siklops (Cyclops), lângust (Palinurus vulgaris), asellus (Acellus) cins ve türleri iyi bilinir. Krustaseler.
 3. Çoğu sularda ya da sulak yerlerde yaşayan, iki çift duyargalı, solungaçlı eklembacaklılar sınıfı. (Arakonakçı türleri dolayısıyle konumuzu ilgilendiriyorlar.)
 4. Eklem bacaklılar (Arthropoda) dalının, geçek eklem bacaklılar (Euarthropoda) alt dalında, başları birkaç gövde bölütleriyle birleşerek başl--iğo--ğsü (sefalotoraks) meydana getiren, ekstremiteleri yarık ayak tipinde, çoğunlukla ayrı eşeyli ve erkekleri daha ufak yapılı, gelişmelerinde başkalaşım görülen (Nauplius ve zoea larvaları), çoğu denizlerde, kimi türleri tatlı su ve karada yaşayan, kimi türleri helmintlere ara konaklık yapan bir sınıf, krustaseler. Su piresi (Daphnia), deniz istakozu (Homarus vulgaris), yengeç (Cancer pagurus), çingene yengeci (Carcinus maenas), çalpara (Portunus puber), çalı karidesi (Crangon crangon), siklops (Cyclops), su tespih böceği (Gammarus), langust (Palinurus vulgaris), asellus (Acellus) cins ve türleri iyi bilinir.
 5. Eklem bacaklılar (Arthropoda) dalının, gerçek eklem bacaklılar (Euarthropoda) alt dalına giren, başları birkaç gövde bölütüyle birleşerek başl--iğo--ğsü (sefalotoraks) meydana getiren, ekstremiteleri yarık ayak tipinde, çoğunluk ayrı eşeyli ve erkekleri daha ufak yapılı, gelişmelerinde başkalaşım görülen, çoğu denizlerde, bazı türleri tatlı sularda ve karada yaşayan bir sınıf, krustaseler.
 6. (en)Crustaceans.
 7. (al)Krebstiere
 8. (fr)Crustacés
 9. (la)Crustacea
 10. (la)Crustacea, crusta: kabuk

crustacean

 1. Kabuklular ile ilgili, kabuklulardan

crustacea

 1. Bk. kabuklular
 2. Eklembacaklı kabuklular
 3. Zool eklembacaklılar kolundan kabuklular

Türetilmiş Kelimeler (bis)

crustaceancrustaceacrustaceouscrustacrustal
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın