civa zehirlenmesi ne demek?

 1. Endüstri, tıp ve zirai mücadelede kullanılan cıvalı bileşiklerin zehirli dozda, sindirim, solunum veya deri yoluyla vücuda alınması sonucunda, sülfidrilli enzim ve proteinlere bağlanarak önemli birçok biyokimyasal tepkimeyi engellemesiyle ortaya çıkan ve bu bileşiklerin alınma yolu ve dozuna bağlı olarak değişmekle birlikte genel olarak başlangıçta; ishal, stomatit, ve nefritle belirgin, daha sonra ise körlük, çırpınmalar, dengesizlik, tükürük salgısında artış, idrar tutamama, tonik ve klonik kasılmalar, koma ve ölümle ortaya çıkan, tedavisinde ise antidot olarak dimerkaprolün kullanıldığı karmaşık bir zehirlenme çeşidi.
 2. (en)Mercury poisoning.

civa

 1. Metal. (Hg; gümüş akı; sertlik 0 (sıvı), yoğunluk 13.6; altıgen. Sıvı olarak bulunan tek mineral.)
 2. (en)Mercury.
 3. (al)Quecksilber
 4. (fr)Mercure

civa damla elektrotu

 1. (en)Dropping mercury electrode

zehirlenme

 1. Yılan, arı vb. sokması sonucu görülen hastalık.
 2. Zehirlenmek durumu
 3. Zehirli nesnelerin kana karışması yüzünden baş gösteren hastalıklı belirtiler.
 4. Bir zehrin vücutta emilmesiyle ortaya çıkan belirtileri anlatan genel terim. Görece küçük miktarlarda kimyasal ya da biyokimyasal etki gösteren zehir, süresi ve ağırlığı değişebilen bir hastalıkhaline ya da ölüme yol açar.
 5. Zehre maruz kalma durumu.
 6. İhmal veya dikkatsizlik sonucu, zehirli bitkiler, endüstriyel atık su, baca dumanı, uçucu toz, zirai mücadele ilaçlan vb. maddeleri ağızla almak veya temas etmek suretiyle, sentetik ilaçlarla ve dokusal kimyasal maddelerle zehirlenme olayı, hlk. ağulanma.
 7. Toksik maddenin vücutta meydana getirdiği patolojik durum, intoksikasyon.
 8. (en)Poisoning.
 9. (en)Intoxication.
 10. (en)Botulism.

Türetilmiş Kelimeler (bis)

civaciva damla elektrotuciva fülminatıciva prensibicivadracivalı iyotcivali diüretiklercivali geciktirme hatticivali merhemcivanzehirlenmezehirlenmekzehirlenmeye neden olan mikropzehirlendimzehirlendim.zehirleniş
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın