bitki benzeri kamçılılar ne demek?

 1. Phytomastigophorea sınıfındaki protozoonlar.
 2. (en)Plantlike flagellate.

Phytomastigophorea

 1. Sarcomastigophora şubesinde, Mastigophora alt şubesinde bulunan toplu olarak fitoflagellatalar olarak bilinen, kromatofor ve bir veya iki belirgin falgelluma sahip, kimi grupları ameboyit hareket gösteren, genellikle serbest yaşamlı ve ototrof beslenen, bazen alglerle birlikte sınıflandırılan bitki benzeri protozoa sınıfı, Phytomastigophora.

bitki

 1. Bulunduğu yere kökleriyle tutunup gelişen, döl veren ve hayatını tamamladıktan sonra kuruyarak varlığı sona eren, yosun, ot, ağaç vb. canlıların genel adı, nebat.
 2. (en)Plant.
 3. (en)Vegetable.
 4. (en)Herb.
 5. (en)Wort.
 6. (en)Bearer.
 7. (en)Plant nebat.

bitki anatomisi

 1. (en)Phytotomy.

benzeri

 1. Benzerlik gösteren, benzer.
 2. (en)Suchlike.
 3. (en)Kind of.
 4. (en)Quasi.
 5. (en)Quasi-.
 6. (en)Like.
 7. (en)Reminiscent.

kamçılılar

 1. Bir hücreli hayvanların, önlerinde hareketi sağlayan bir veya dört tane kamçı biçiminde duyargası bulunan, uzunlamasına ikiye bölünerek çoğalan bir sınıfı.
 2. (Yun. mastix: kamçı; pherein: taşımak) Bir hücreliler (Protozoa) alt âleminin, sobe, küre biçiminde ya da uzun vücutlu, ön uçlarında 1-4 tane hareketi sağlayan kamçı taşıyan, serbest, asalak ya da çürükçül olarak yaşayan, serbest yaşayanlarda klorofil taşıyan kromotoforlar bulunan, bu bakımdan hayvan evriminde bitkilerle hayvanlar arasında geçit kabul edilen ve bitki sınıflandırılmasında da yer alan bir sınıf. On kadar takımı olup öglena (Euglena), noktiluka (Noctiluca), tripanozoma (Trypanosoma), lâyşmanya (Leishmania), trikomonas (Trichomonas), volvoks (Volvox) iyi bilinen cinslerdir.
 3. Bir ya da birkaç kamçılı olup, değişik yapı ve yaşama özelliği gösteren birgözeli hayvanlar sınıfı.
 4. Bir hücreliler (Protozoa) alt aleminin, söbe, küre biçiminde veya uzun vücutlu, ön uçlarında 1-4 tane hareketi sağlayan kamçı taşıyan, serbest, asalak veya çürükçül olarak yaşayan, serbest yaşayanlarda klorofil taşıyan kromatoforlar bulunan, bu bakımdan hayvan evriminde bitkilerle hayvanlar arsında geçit kabul edilen ve bitki sınıflandırmasında da yer alan bir sınıf. On kadar takımı olup öglena (Euglena), noktiluka (Noctiluca), tripanozoma (Trypanosoma), layşmanya (Leishmania), trikomonas (Trichomonas), volvoks (Volvox) iyi bilinen cinslerdir.
 5. Bir hücreliler (Protozoa) alt
 6. (en)Flagellates.
 7. (en)Flagellates, mastigophores.
 8. (al)Geisseltierchen
 9. (al)Flagellaten, Mastigophoren
 10. (fr)Flagellés

Türetilmiş Kelimeler (bis)

bitkibitki anatomisibitki artıklarının çürümesiyle oluşan gübrebitki bakısıbitki bilimcibitki bilimibitki bitibitki bitleribitki biyolojisibitki bulgu belgesibitkebitkelbitbit akarıbit allocationbit atamabit ayrıntılarıbenzeribenzeri ile tedavi yöntemibenzeri olanbenzeri olmalarbenzeri yaşanmamışbenzeri yaşanmışbenzerini yapmakbenzerinin ismini kullanmabenzerbenzer biçimlerbenzer bir şekildebenzer bulbenzer değeribenzebenzedrexbenzedrinbenzedrinebenzek
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın