beta adrenerjik almaç ne demek?

 1. Özellikle kalp, dolaşım ve solunum sisteminde bulunan ve uyarıldığında adrenalin benzeri etki doğuran, 7 transmembranal segmentli ve G proteiniyle kenetli almaç türü.
 2. (en)Beta-adrenergic receptor.

beta adrenerjik almaç agonisti

 1. Beta almaçlarının uyarılması sonucu oluşan etkiye benzer etki oluşturan ilaç.
 2. (en)Beta adrenergic receptor agonist.

beta adrenerjik almaç engelleyici ilaç

 1. Beta adrenerjik almaçları geriye dönüşümlü biçimde kapatarak sempatoadrenal sinir uyarısını veya beta adrenerjik ilaçların çeşitli yapılar üzerindeki etkilerini yarışmalı bir biçimde antagonize eden ilaç.
 2. (en)Beta adrenergic receptor blocker drug.

adrenerjik

 1. Adrenalin ve noradrenalinle benzeşme.
 2. (en)Adrenergic.

almaç

 1. Bk. Televizyon
 2. Bir elektrik akımını alıp başka bir kuvvete çeviren cihaz, alıcı, reseptör.
 3. Bir kaynaktan gelen elektromıknatıs dalgaları ses ya da resme çeviren aygıtların genel adı.
 4. Televizyon alıcısının aktardığı resim ile sesin, elektromıknatıs dalgalara dönüştürülüp yayınlanmasından sonra, bunları dalgalık yardımıyla toplayarak resim ve sese çevirebilen aygıt.
 5. Hücrelerde, belirli bir büyük molekülün özel bir kısmını oluşturan, etkin endojen madde ve onlara yapıca benzerliği olan ilaç moleküllerini seçici bir biçimde yüksek çekicilik göstererek bağlayan ve etkinin başlamasına aracılık eden birim, reseptör.
 6. Virüsün ligant yapılarıyla ilişkiye geçen hücre zarı üzerindeki yapılar.
 7. Alan, kabul eden.
 8. (en)Receiver,.
 9. (en)Radio receiver, radio, receiver, wireless set,.
 10. (en)Receiver, television (receiver), (ABD) television set, set.

Türetilmiş Kelimeler (bis)

beta adrenerjik almaç agonistibeta adrenerjik almaç engelleyici ilaçbeta adrenerjik reseptörbeta adrenerjikbetabeta adrenergic receptorbeta adrenergic receptor agonistbeta adrenergic receptorsbeta agonistlerbeta aktiftiğibetbet benizbet beniz kalmamakbet bereket kalmamakbet bet bakmakadrenerjikadrenerjik agonistleradrenerjik almaçadrenerjik almaç engelleyici ilaçadrenerjik blokajadrenerjik ilaçadrenerjik nöron engelleyici ilaçadrenerjik reseptöradrenerjik siniradrenerjik sinir lifleriadrenerjiadrenergicadrenergic blockadeadrenergic drugadrenergic fibersadrenergic nerve
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın