balçık ne demek?

 1. İçinde çeşitli organik maddeler bulunan, genellikle killi, koyu, yapışkan çamur, mil

  Yolları ve tarlaları görünce bir balçık ve çamur gölünü yarmak zorunda olduğumuzu anlamıştım.

  S. Ayverdi
 2. Güçlük çıkartan.
 3. İçindeki kil oranı yüksek, yağlı, su geçirmez, koyu toprak.
 4. Çok ince, taneleri birbiriyle iyice kaynaşmış, içinde çeşitli örgensel özdekler bulunan daha çok killi, çamur koyuluğunda bir toprak türü.
 5. (en)Silt.
 6. (en)Ooze.
 7. (en)Slime.
 8. (en)Clay.
 9. (en)Wet clay.
 10. (fr)Limon

balçık balığı

 1. Akciğerli balıklar (Dipnoi) takımının,balçık balığıgiller (Lepidosirenidae) familyasından, Nil'den Senegal'e kadar olan bölgede yaşayan türleri olan bir balık cinsi.
 2. Akciğerli balıklar (Dipnoi) alt sınıfının Lepidosireniformes takımının balçıkbalığıgiller (Lepidosirenidae) familyasından, Nil'den Senegal'e kadar olan bölgede yaşayan türleri olan bir balık cinsi.
 3. (la)Protopterus

balçık balığıgiller

 1. (Yun. lepidotos: pulsu; seiren: siren) Balıklar (Pisces) sınıfının, akciğerli balıklar (Dipnoi) takımının, çift akciğerliler (Dipneumona) alt takımından, solungaçları körelmiş, vücutları yılan biçiminde türleri olan bir familya.
 2. Akciğerli balıklar (Dipnoi) alt sınıfının Lepidosireniformes takımından solungaçları körelmiş, vücutları yılan biçiminde türleri olan bir familya.
 3. (en)Lepidosirens.
 4. (al)Lepidosireniden
 5. (fr)Lépidosirènes
 6. (la)Lepidosirenidae

Türetilmiş Kelimeler (bis)

balçık balığıbalçık balığıgillerbalçık hurmasıbalçık inciribalçık yiyenbalçıkbalığıbalçıkbalığıgillerbalçıklamabalçıklamakbalçıklaşmabalçak
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın