atrofik siroz ne demek?

 1. Beslenme bozuklukları ve karaciğer nekrozu sonrasında, karaciğerin boyutlarının küçülmesiyle belirgin siroz, Laennec sirozu.
 2. (en)Atrophic cirrhosis.

atrofik mide yangısı

 1. Antiparyetel globulin üretimi nedeniyle, mide bezlerinin sayıca azalması ve mide atrofisiyle belirgin immün aracılı bozukluk. Köpeklerde lupus eritromatozis'te ikincil olarak biçimlenir, sindirim bozukluklarına ve anemiye neden olur.
 2. (en)Atrophic gastritis.

atrofik

 1. Organ veya dokudaki hacim azalmasına refakat eden.
 2. Körelmiş
 3. (en)Atrophic

siroz

 1. Karaciğerin büyümesi veya körelmesi ile ortaya çıkan bir hastalık.
 2. Bir organda sertleşme ve nedbeleşme ile karakterize fibröz doku oluşumuna verilen isimdir. Ancak bu terim hemen her zaman karaciğerin görevini yapamamasıyla ilgili, kronik karaciğer iltihabı için kullanılır.
 3. Karaciğerde, yoğun fibröz doku artışına yol açan bir seri değişiklik sonucu lobulusların küçülmesi ve zamanla parenkimin yerini almasına kadar ilerleyen kronik ilerleyici bir bağdoku artışıyla belirgin patolojik değişim, kronik interstisyel hepatitis
 4. (en)Cirrkosis.
 5. (en)Cirrhosis.

Türetilmiş Kelimeler (bis)

atrofik mide yangısıatrofikatrofiatrofodermaatrociousatrociouslyatrociousnessatrocityATRatrabatrabilatrabileratrabilioussirozsirozlusirozlu karaciğersiroccosirojenözsirokosirokumulussiromazinsirsir anthony vandycksir arnold edward trevor baxsir arthur sullivansir charles guthrie
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın