arılar ne demek?

 1. Tek tek veya bir topluluk düzeni içinde yaşayan, vücutları, özellikle karınları ve arka ayakları kıllarla örtülü zar kanatlılar familyası.
 2. Bk. zar kanatlılar
 3. Tek tek ya da bir toplum düzeni içinde yaşayan, vücutları, özellikle karınları ve arka ayakları kıllarla örtülü zarkanatlılar familyası. En değerli ve en bilinen türü bal arısıdır. a. bk. yabanarıları, odunarıları, urarıları, yaprakarıları v.b.
 4. (en)Wasp, bee.
 5. (en)Bees.
 6. (al)Bienen
 7. (fr)Apidés
 8. (la)Apidae

zar kanatlılar

 1. Arı, karınca vb. eklem bacaklıları içine alan, kanatları zar gibi saydam ve az damarlı olan hayvanlar takımı.
 2. (Yun. hymen: zar; pteryx: kanat) Eklem bacaklı hayvanlardan, gerçek eklem bacaklılar (Euarthropoda) alt dalının, böcekler (Insecta) sınıfının, kanatlılar (Pterygota) alt sınırından, vücut bölgeleri belirli olarak aynlmış, ağız parçaları ısırıcı ve emici tipte olan, kanatları zar gibi saydam ve az damarlı, gelişmelerinde tüm başkalaşım görülen, sıcak seven genellikle gündüz faaliyet gösteren türleri olan bir takım. Badem arısı (Cimbex quadrimaculatus), bal arısı (Apis mellifera), eşek arısı (Vespa crabro), incir eşek arısı (Blastophaga psenes), toprak yaban arısı (Bombus terrestris), kırmızı orman karıncası (Formica rufa) iyi bilinen türleridir. Arılar, Karıncalar.
 3. (en)Vesps and ants.
 4. (al)Wespen und Immen
 5. (fr)Hyménoptères
 6. (la)Hymenoptera

arılarla ilgili

 1. (en)Apiarian.

arılama

 1. Arılamak işi, tenzih.

Türetilmiş Kelimeler (bis)

arılarla ilgiliarılamaarılamakarılanmaarılanmakarılarıarı açınık veya ağız açınığıarı ağırlıkarı akarlarıarı altın
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın