amip ne demek?

 1. Amipler takımından, vücudunun biçim değiştirmesiyle oluşan geçici kollar veya ayaklar üzerinde sürünerek yer değiştiren, tatlı ve tuzlu sularda yaşayan bir hücreli canlı (Amoeba).
 2. Kök bacaklılar (Rhizopoda) sınıfının,amipler (Amoebozoa) takımından bir cins. A.proteus tatlı sularda serbest yaşayan küçük biramip türüdür.
 3. Rhizopoda üst sınıfında, Amoebida takımında ve Tubulina alt takımında bulunan, aseksüel olarak ikiye bölünmek suretiyle çoğalan, genellikle tek bir kontraktil vakuol, veziküler özellikte bir çekirdeğe sahip ve yalancı ayaklarıyla hareket eden, birçoğu serbest yaşamlı ameboyit protozoa cinsi, Amoeba.
 4. Aseksüel olarak ikiye bölünmek suretiyle çoğalan, veziküler özellikte bir çekirdeğe sahip, yalancı ayaklarla hareket eden bir Protozoa cinsi, Amoeba.
 5. (en)Amoeba, ameba.
 6. (en)Amoeba.
 7. (en)Amoebic.
 8. (en)Ameba.
 9. (fr)Amibe
 10. (la)Amoeba

amip apsesi

 1. Amebiyozisli hastalarda Entamoeba histolytica'nın portal dolaşıma girmesi sonucunda karaciğerde oluşturduğu apselere verilen ad. Karaciğer dışında dalak ve beyinde de rastlanmaktadır.
 2. (en)Amebic abscess.

amip dizanterisi

 1. Şiddetli amebiozisli hastalarda bağırsaklarda oluşan ülserler sonucunda oluşan dizanteri, amebik kolitis, bağırsak amebiyozisi, protozoal dizanteri.
 2. (en)Amebic dysentery.

Türetilmiş Kelimeler (bis)

amip apsesiamip dizanterisiamipkıranamipleramiplerin neden olduğuamipliamipli dizanteriamiAmia calvaamiabilityamiableamiableness
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın