alabalıkgiller ne demek?

 1. Omurgalı hayvanlardan, kemikli balıkların bir familyası.
 2. Kemikli balıklar (Teleostei) takımının, yumuşak yüzgeçliler (Malacopterygii) alt takımından, uzun vücutlu, küçük pullu, yağ yüzgeçleri karakteristik olan, yumurtlamak için tatlı sulara geçen Avrupa alabalığı (Salmo truttafario), Anadolu alabalığı (S.t.macrostigma), dere alabalığı (Sfontinalis), çelikbaş alabalık (S.irideus), gölalası (S.lacustris) türleri iyi bilinen bir familya.
 3. Çeşitli türleriyle birçok asalak solucana arakonakçılık eden balıklar familyası.
 4. Uzun vücutlu, küçük pullu, yağ yüzgeçleriyle karakteristik olan bir familya.
 5. (en)Salmons.
 6. (en)Trouts.
 7. (al)Lachsfische
 8. (fr)Truites
 9. (la)Salmonidae, salmo: alabalık
 10. (la)Salmonidae

alabalık

 1. Alabalıkgillerden, soğuk ve duru sularda yaşayan, eti turuncu ve lezzetli, 250 g'dan 2 kg'a kadar gelen bir tatlı su balığı (Trutta faris).
 2. Bk. Avrupa alabalığı, Anadolu
 3. Giller familyasından olup, Türkiye tatlısularında da yaşayan ve geniş tenyanın ikinci arakonakçılığını yapan balık türü.
 4. T. Akıntısı sert olan soğuk ve tatlı sularda bulunan bir cins leziz balık.
 5. Kemikli balıklardan, alabalıkgiller (Salmonidae) familyasından, boyları 1 m olabilen, ülkemizin tüm temiz dağ sularında ve Karadeniz'de yaşayan ve ülkemiz sularında 4 alt türü bulunan, eti lezzetli ekonomik bir tür, kahverengi alabalık.
 6. (en)Trout.
 7. (en)Salmon trout.
 8. (en)Grilse.
 9. (al)Forelle
 10. (fr)Truite

alabalık ezmesi

 1. Dumanlanmış ve tuzlanmış alabalık filetolarının, yağlı veya yağ katılmaksızın, mevzuatta izin verilen katkı maddeleriyle bağdaşık bir biçimde karıştırıldıktan sonra, tekniğine uygun olarak işlenen ve tuz miktarı % 15'i geçmeyecek biçimde hazırlanan balık ürünü.
 2. (en)Trout paste.

Türetilmiş Kelimeler (bis)

alabalıkalabalık ezmesialabalık topağıalabalık tutmakalabalık yavrusu
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın