adl ne demek?

 1. Asit deterjan lignin.
 2. Hakkaniyet. Adalet üzere oluş. Cevr ve zulüm etmeyip nefislerde ve akıllarda istikameti kaim ve malum olan emir ve haleti icra etmek. Doğruluk.
 3. "Adaletli" anlamında Allah'ın isimlerinden (esmai hüsna) biri.
 4. (en)Acide detergent lignin.
 5. (Anti-Defamation League) "Anti-Defamation League (Ayrımcılıkla Mücadele Ligi)"; ırkçılık ve ayrımcılıkla savaşŸan Amerikan kuruluşŸu

asit

 1. Turnusolün mavi rengini kırmızıya çevirmek özelliğinde olan ve birleşimindeki hidrojenin yerine maden alarak tuz oluşturan hidrojenli birleşik, hamız.
 2. Bk. ekşit
 3. Bir çözeltiye H+ iyonu (proton) çıkaran madde.
 4. Suda çözündüğünde hidronyum yükünü H3O+ veren kimyasalözdek. (Yapısındaki hidrojenleri, baz kökleri ya da metallerle yer değiştirerek tuzları oluşturur, pH ölçeğinde 0-7 arasında değer gösterirler.)
 5. (Bronsted) Proton verme yatkınlığı olan kimyasal bileşik.
 6. (Lewis) Ortaklanmamış elektron çifti ya da çiftlerini almaya yatkın olan kimyasal özdek.
 7. Bir çözeltiye hidrojen iyonu veren, suda çözündüğü zaman hidrojen iyonları açığa çıkaran, bileşimindeki hidrojenin yerine herhangi bir mineral alarak tuz meydana getirebilen ve turnusolün mavi rengini kırmızıya çevirme özelliği olan hidrojenli bileşim.
 8. Fr. Terkibindeki hidrojenin yerine element alarak tuz meydana gelmesine sebep olan ve mavi turnusolü kırmızıya çevirmek hasiyetinde hidrojenli birleşik hamız.
 9. Alkali maddenin tersi özellikler taşıyan, turnusolün mavi rengini kırmızıya çeviren, suda eridiği zaman hidrojen iyonları meydana getiren hidrojenli bileşik.
 10. (en)Acid, Osm. hamız.

adla

 1. (Azla') (Dıl'. C.) Kaburgalar.

adla çağırım

 1. (en)Call by name

Türetilmiş Kelimeler (bis)

adlaadla çağırımadla ı mücessemeadlai ewing stevensonadlamalıkadlanadlandırılmaadlandırılmakadlandırılmamış dosyaadlandırılmış geçitadad absurdumad adad agencyad almak
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın