abanık ne demek?

  1. Esas sese bir üst veya alt derecesine dokunarak geçme.

abanık değşilimi

  1. Hint-Avrupa dilindeki kapantılıların Cermencede uğradığı değişiklik, ki ötümlü abanıkların ötümsüz, ötümsüzlerin de üfürtülü olması şeklinde beliren toptan bir gelişmeden ibarettir.
  2. Jean Deny Türkçede kelime sonundaki ötümsüz abanıkların açınık alınca ötümlüleşmelerine ve bu gibi kelimelere gelen ek veya takılar başındaki abanıkların ötüm bakımından kelime sonundaki abanığa uymalarına da Mutation adını veriyor.
  3. (fr)Mutation consonantique ou permutation de consonnes

abanık gövdeli isim çekimi

  1. Sonu abanıkla biten isimlerin çekimi: Ev, ev-i, ev-e... gibi.
  2. (fr)Déclinaison à thème consonantique

Türetilmiş Kelimeler (bis)

abanık değşilimiabanık gövdeli isim çekimiabanıklaşmaabanıklı baştalıkabanıklıkabanıkta soluklamaabanabandırmaabandırmakabandonabandon a sinking shipabaaba altında er yataraba altından sopa göstermekaba clothaba dervişin kebe çobanın
Yorumlar
F. Veysel Çarıkçıoğlu 9 Haziran 2020 - 10:20

Arkadaşlar,
Türkçeyi özgürleştirmek ve sadeleştirmek uğruna pek de iyi niyetli olmadığını düşündüğüm böylesi “ nafile “bir çabaya şaşkınlıkla şahit oluyorum. Sizler belki de amatör olabilirsiniz ama yaptığınız ‘’yeni kelime bulma ve Türkçeye zorla yerleştirme ‘’ oyununuz inanız pek eğlenceli değil. Sesli-sessizden vazgeçtim, ünlü - ünsüzü neden beğenmediğinizi hiç anlamadım. Ötümlü ne demek, üfürtülü ne anlamda kullanılıyor ben bilmiyorum. Abanık kelimesini bilmediğim için beni cehaletle suçlayın isterseniz ama ben 70 yaşında emekli bir Osmanlıca öğretmeniyim. Bilmediğimiz bir kelimeyi öğrenmek için yapılan üç cümle açıklama içinde altı kelime daha öğrenmemiz gerektiğini düşünemeyecek kadar cahil bir sözlük yazarı olabilir mi? Bazen olayları çok zorlamamak gerekir. Bırakınız dil bildiği gibi aksın. O kendine güzel bir yol bulur. Hatta yanlış kullanımlar bile bazen güzeldir.. Ne demiş eskiler “galatı meşhur, fasih lugattan evladır”..

Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın