abalı memeliler ne demek?

 1. (Yun. dermatos: deri; pteron: kanat) Memeliler (Mammalia) sınıfının, etenliler (Placentalia) bölümünden, boyunlarından başlayarak bacakları ve kuyrukları boyunca paraşüt görevi yapan bir deri gerili olan türlere sahip bir takım. Uçar makigiller (Galeopithecidae) familyası vardır.
 2. (en)Flying lemurs.
 3. (al)Galeopitheciden
 4. (fr)Dermopteres
 5. (la)Dermoptera

abalı

 1. Abası olan, aba giymiş olan.
 2. Mec. Himayesiz, fakir.
 3. (en)One who is wearing a coarse homespun coat; poor, wretched; miserable.
 4. (en)Poor, wretched, weak.

abalımemeliler

 1. (Dermoptera), (Yun. dermatos = deri, Yun. pteron = kanat) Omurgalı hayvanlardan memeliler (Mammalia) sınıfının etenliler (Placentalia) bölümünün (bk.) bir takımı. Boyunlarından başlayarak bacakları ve kuyrukları boyunca paraşüt görevi olan bir deri gerilidir. Uçarmakigiller (Galeopithecidae) familyası (bk.) vardır.
 2. (en)Flying lemurs.
 3. (al)Galeopitheciden
 4. (fr)Dermoptères
 5. (la)Dermatos, pteron

memeliler

 1. Doğurarak üreyen, memeleri olan, sıcakkanlı, iki akciğerli, kalbinde dört boşluğu olan, vücutları genellikle tüylerle örtülü omurgalı hayvanlar sınıfı.
 2. İkincil ağızlı hayvanlardan, kordalılar (Chordata) alt filumunun, omurgalılar (Vertebrata) dalından, süt bezleri gelişmiş ve yavrusunu süt ile besleyen, sıcakkanlı, tek delikliler (Monotremata) takımı hariç hepsi doğurarak çoğalan, kalpleri dört odalı, göğüs ve karın boşlukları bir zar ile ikiye ayrılmış, vücutları tüylerle örtülü, karada, denizde ve havada yaşayan türleri kapsayan bir sınıf.
 3. (en)Mammals.
 4. (fr)Mammifères
 5. (la)Mammalia, mamma: meme

Türetilmiş Kelimeler (bis)

abalıabalımemelilerabalabalabutabalamakabalayıp gitmekabaletabaaba altında er yataraba clothaba ebanaba gibimemelilermemeliler bilim dalımemeliler bilimimemeliler familyasimemeliler sakatatımemeliler uzmanımemelilerde baba hayvanmemelimemeli deniz hayvanımemeli deniz hayvanları ile ilgilimemeli hayvan kürkümemeli hayvanlar devrimemelermemelere ait
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın