Hgb ne demek?

 1. (en)Hemoglobin

hemoglobin

 1. Soluk alma aracıyla organizmanın hücreleri arasında oksijen ve karbon gazını iletmeyi sağlayan, birleşiminde demir, azot, oksijen, hidrojen, kömür ve kükürt bulunan alyuvarların en önemli maddesi.
 2. (Yun. haima: kan; globus: yuvarlak) Hematin ve globinin birleşmesiyle meydana gelmiş ve omurgalı hayvanların alyuvarlarında bulunan, bileşiminde demir olan, oksijen ve karbondioksit taşıyan kırmızı solunum pigmenti.
 3. Mol kütlesi 65000 g civarında olan, her bir hemoglobin molekülüne bağlı 4 protein zincirinden oluşan, kanda oksijen taşıyıcı olarak görev yapan, omurgalı canlıların kırmızı kan hücrelerindeki bir renkli protein.
 4. İnsan ve omurgalı hayvanlarda kanda oksijen ve karbondioksit taşıyan, alyuvar içinde bulunan ve kana kırmızı rengi veren, globinle demir içeren 4 polipeptit zinciri bulunan, kırmızı renkli 4
 5. Hematin ve globinin birleşmesiyle meydana gelmiş ve omurgalı hayvanların alyuvarlarında bulunan, bileşiminde demir olan, oksijen ve karbondioksit taşıyan kırmızı solunum pigmenti.
 6. (en)The normal coloring matter of the red blood corpuscles of vertebrate animals.
 7. (en)In arterial blood, it is always combined with oxygen, and is then called oxyhemoglobin.
 8. (en)The iron-containing pigment of the red blood cells which carries oxygen from the lungs to the tissues.
 9. (en)Substance contained within red blood cells that carries oxygen from the lungs throughout the body Hemoglobin is responsible for the color of red blood cells.
 10. (en)Hemoglobin is a substance contained within the red blood cells and is responsible for their color It has the unique property of combining reversibly with oxygen and is the medium by which oxygen is transported within the body It takes up oxygen as blood passes through the lungs and releases it as blood passes through the tissues.

hg

 1. Cıva elementinin simgesi. (II)
 2. (en)[Hg (mercury) ] quicksilver, heavy metallic element known for its fluidity at average temperatures, element used in thermometers and barometers to measure temperature (Chemistry).
 3. Mercury cıva.
 4. High German standart Almanca.

hg delay line

 1. Civali geciktirme hatti

Türetilmiş Kelimeler (bis)

hghg delay lineHGGHGHHGPRT
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın