şap ne demek?

 1. İstekle öperken çıkan ses.
 2. Birden yere düşme veya çarpma sırasında çıkan ses.
 3. Alüminyum ve potasyum sülfatından veya amonyum alüminyum sülfatından oluşan, sıcak suda eriyen, tadı buruk, antiseptik bir madde

  Tevekkeli dememişler: Kırkyıllık şap olur mu, şeker?

  O. C. Kaygılı
 4. İnce kum ve çimentoyla yapılan düzgün döşeme sıvası.
 5. Doğal yollardan elde edilmiş ve saf olmayan alüminyum hidroksit ve sülfürik asit karışımına amonyum veya potasyum ilavesiyle elde edilen, renksiz, kokusuz, kan veya doku proteinlerini çöktürerek etkiyen emilebilir yerel etkili kanama dindirici bir ve büzüştürücü etkili, hematoksilenin yapısında bulunan ve aşı yapımında adjuvant olarak da kullanılan bir madde.
 6. Bu bileşiğin, herhangi bir çift sülfat içeren grubu, alum.
 7. (en)Alum.
 8. (en)Smack.
 9. (en)Smacking noise.
 10. (en)Kalinite.
 11. (en)Lever.
 12. (en)Grout.
 13. (en)Rock butter.

şap diye

 1. (en)Smack.

şap hastalığı

 1. Sığırlarda, ağız ve tırnaklar arasında kabarcıklar görünmesi ve yüksek ateşle beliren, genellikle arıza bırakan bulaşıcı hastalık.
 2. Picornaviridae ailesinde, aftovirüs cinsinde yer alan virüsün çift tırnaklı hayvanlarda neden olduğu, süt veriminde aşırı azalma ve büyümenin durması nedeniyle önemli ekonomik kayıplara yol açan hastalık, hlk. dabak, tabak, salya.
 3. (en)Foot and mouth disease.
 4. (en)Foot and mouth disease, hoof and mouth disease.

Türetilmiş Kelimeler (bis)

şap diyeşap hastalığışap mordanışap sesişap şapşap şap diye yürümeşap şap yürümekşap taşışapa oturmakşapadanakşaşa şa şaşabalakşabanşabanlaşma
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın