ön uyum ne demek?

Bir canlı varlığın belli bir ortama kendini uydurma yatkınlığı.

ön uyanış çağı

 1. (Resim) Aşağı yukarı 1420-1500 yılları arasında İtalya'da başlayan Uyanış Çağının ilk aşaması. Dikkatli doğa incelemesi, ışık-gölgenin ele alınmayışı, anatomi çalışmaları, çizim egemenliği, kapalı kompozisyon gibi özellikleri taşıyan resimler. Heykelde: Antik anlatıma bağlı özellikler. Mimarlıkta: Yatay ve dikey çizimli öğelerin egemen olduğu ve kubbe ile birlikte merkezsel yapı biçiminin önem kazandığı dönem.
 2. (fr)Protorenaissance, Première Renaissance

ön uç

 1. (en)Front end.

uyum

 1. Bir bütünün parçaları arasında bulunan uygunluk, ahenk
 2. Bir cismin görüntüsünü tam ağ tabaka üzerine düşürebilmek için göz merceğinin dışbükeylik derecesini çoğaltıp azaltması olayı, mutabakat.
 3. Bir kelimede ünlülerin veya ünsüzlerin birbirlerini ünlü ve ünsüz uyumlarına bağlı olarak etkilemeleri, benzeşmeleri: ev-lilik, ara-larında; okul-umuz, okul-ları; sınıf-tan; açık-ça vb.
 4. Belirli bir uzaklıktaki bir nesneye bakmak için gözde (genellikle) kendiliğinden olan değişme.
 5. Herhangi bir canlının değişen çevre koşullarına kendini uyarlaması, adaptasyon, alışma, uyma.
 6. (en)Adaptation.
 7. (en)Congruity.
 8. (en)Unison.
 9. (en)Harmony.
 10. (en)Concordance.

Türetilmiş Kelimeler (bis)

ön uyanış çağıön uçön uç islemciön uç uygulamasıön uçusön uveitisön yukarıda tutuşön açıön açınıkön adön akidönön akimön aksön aks kilavuz dingilön alıcıöö.a.öb çizelgesiöb eğrisiöbekuyumuyum adaptationuyum bilgisiuyum çözümlemesiuyum derecesiuyum düzenleşimiuyum eksikliğiuyum fonuuyum halindeuyum içindeuyuuyu bebeğimuyu yavrumuyubuyuk
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın