NND Sözlük

Ana Sayfa > trizomi nedir, trizomi ne demek (trizomi nnd)

trizomi nedir, trizomi ne demek?

trizomi

 1. Üçlü kromozom
 2. Normal bir karyotipte iki kopya bulunması gereken kromozomların ayrılmama ve anafazda geç kalma mekanizmaları gibi hücre bölünmesine ait hatalar sonucunda üç kopya bulunması.
 3. (en) Trisomy.

üçlü (nedir ne demek)

 1. Üç parçadan oluşan, kendinde herhangi bir şeyden üç tane bulunan
  Örnek: Bu üçlü grup merdivenin en üst basamağında öylece duruyor. T. Buğra
 2. Üç kişiden oluşmuş.
 3. İskambil, domino vb. oyunlarda üzerinde 3 işareti veya noktası bulunan kâğıt, pul.
 4. Üç ses veya çalgı için düzenlenmiş müzik parçası, trio.
 5. Bu parçayı çalan üç kişilik müzik topluluğu, trio.
 6. Toplanı fırıl nicem sayısı S = 1 olan dizge.
 7. (en) Treble.
 8. (en) Triplicate.
 9. (en) Consisting of three parts.
 10. (en) The three.
 11. (en) Triple.
 12. (en) Tripartite.
 13. (en) Trine.
 14. (en) Trilateral.
 15. (en) Ternary.
 16. (en) Ternate.
 17. (en) Threefold.
 18. (en) Threesome.
 19. (en) Triplex.
 20. (en) Three.
 21. (en) Trio.
 22. (en) Triplet.
 23. (en) Tern.
 24. (en) Terzetto.
 25. (en) Trey.
 26. (en) Triad.
 27. (en) Trinity.
 28. (al) Triplett
 29. (fr) Triplet

kromozom (nedir ne demek)

 1. Karyokinez bölünme sırasında hücre çekirdeğinin içinde beliren ve kromatin ipliklerinin parçalara ayrılmasıyla oluşan, bazı yeteneklerin yeni bireylere geçmesine yarayan, kıvrık çubuk biçimindeki cisim.
 2. Kromatinden oluşan ve çekirdek bölünmesi sırasında ipliksi veya çubuksu yapılar şeklinde görülen, gen taşıyan yapılar.
 3. (Yun. chroma: renk; soma: vücut) Prokaryot ve ökaryot hücrelerin çekirdeğinde bulunan, sayısı ve şekli her canlı için sabit ve belli olan, hücre bölünmesi şurasında iplikler hâlinde ortaya çıkarak koyu renkli boyanan yapılar.kromozomlar üzerinde genler dizilidir. Herkromozom çok uzun bir DNA molekülü ile bu molekülle birlikte bulunan proteinlerin çok sayıda sarmallar meydana getirmesiyle hücre bölünmesinin metafaz safhasında belirgin olarak ortaya çıkar. İnterfazda sarmalların kısmen ya da tamamen çözünmesi sebebiyle ayırt edilemezler. Prokaryot hücrelerin tek DNA molekülüne dekromozom denir.
 4. Hücre bölünmesi anında kromatin ipliklerinin kısalıp kalınlaşmasıyla ortaya çıkan, üzerinde her türde belli sayı ve biçimde genleri taşıyan, DNA molekülü ve onun yardımcı proteinlerini içeren, ışık mikroskobunda incelenebilinen ve sentromerlerin bulunduğu yere göre metasentrik, submetasentrik, akrosentrik ve telosentrik kromozomlar olarak adlandırılan koyu renkli cisimcikler.
 5. Prokaryot ve ökaryot hücrelerde üzerlerinde genleri taşıyan DNA ve nükleoproteinden oluşmuş, karyokinez bölünme sırasında hücre çekirdeğinin içinde beliren ve kromatin ipliklerinin parçalara ayrılmasıyla oluşan, bazı karekterlerin yeni bireylere geçmesini sağlayan kıvrık çubuk biçimindeki yapı.
 6. (en) Chromosome.
 7. (al) Chromosome
 8. (fr) Chromosome

reklamlarBunları Kaçırmayın

 • BİS, bir sözün içinde geçtiği başka sözler bulmak için üretilmiş bir araçtır, özellikle birden çok sözden oluşan çeşitli terim ve deyimleri bulmaya yarar. (BİS Kelime Türetmece)
 • Belirli harflerini bildiğiniz kelimeleri bulabilirsiniz. (Bulmaca Yardımcısı)
 • Başka dil araçlarına bakın. (Türkçe Dil Araçları)Hakkında  -  Araçlar  -  Testler  -  Son Eklenenler  -  Yasal Konular  -  Yardım  -  İletişim

© Nedir Ne Demek (NND Sözlük)
Türkçe-Türkçe, Türkçe-İngilizce, İngilizce-Türkçe, İngilizce-İngilizce Nedir Ne Demek (NND Sözlük)
0.010