NND Sözlük

Ana Sayfa > serotonin nedir, serotonin ne demek (serotonin nnd)

serotonin nedir, serotonin ne demek?

serotonin   US UK

 1. Memelilerde ve merkezî sinir sistemi olan diğer canlılarda bulunan, kan pulcukları ve mast hücreleri tarafından meydana getirilen, uyanıklık ve ağrı duygularının düzenlenmesinde rolü olan, düz kası uyararak kan damarlarının büzülmesini sağlayan bir nörotransmitter. 5-hidroksitriptamin.
 2. Formülü C10H12ON2 olan, triptofandan oluşan düz kaslar üzerine hormonlar gibi etki eden bir madde.5hidroksitriptamin.
 3. Kan pulcukları, sindirim kanalı miyenterik pleksus ve enterokromafin hücreleri, mast hücreleri, az miktarda beyin, omurilik, epifiz ve retinadan salınan, yerel damarları büzen, mide salgısını kısıtlayan, mide-bağırsak hareketini kolaylaştıran, yangıda venül endotel hücrelerinde kontraksiyon yaparak damarlarda genişleme ve damar geçirgenliğinde artışa neden olan ve ağrı yollarında inhibitör etkili triptofandan meydana gelen monoamin yapısında bir nörotransmitter madde, 5-hidroksitriptamin, 5-HT.
 4. Kan pulcukları ve mast hücreleri tarafından meydana getirilen, uyanıklık ve ağrı duygularının düzenlenmesinde rolü olan, düz kası uyararak kan damarlarının büzülmesini sağlayan bir nörotransmiter.
 5. (en) Essential hormone and neurotransmitter derived from the amino acid tryptophan, precursor of the hormone melatonin (Physiology).
 6. (en) Serotonin.
 7. (en) S.
 8. (fr) Sérotonine
 9. (fr) S
 10. Amino asit tritofandan elde edilen hayati hormon ve sinirsel iletici, melatonin hormonunun öncüsü (Psikoloji)

memeliler (nedir ne demek)

 1. Doğurarak üreyen, memeleri olan, sıcakkanlı, iki akciğerli, kalbinde dört boşluğu olan, vücutları genellikle tüylerle örtülü omurgalı hayvanlar sınıfı.
 2. İkincil ağızlı hayvanlardan, kordalılar (Chordata) alt filumunun, omurgalılar (Vertebrata) dalından, süt bezleri gelişmiş ve yavrusunu süt ile besleyen, sıcakkanlı, tek delikliler (Monotremata) takımı hariç hepsi doğurarak çoğalan, kalpleri dört odalı, göğüs ve karın boşlukları bir zar ile ikiye ayrılmış, vücutları tüylerle örtülü, karada, denizde ve havada yaşayan türleri kapsayan bir sınıf.
 3. (en) Mammals.
 4. (fr) Mammifères
 5. (la) Mammalia, mamma: meme

merkezi (nedir ne demek)

 1. Merkezde olan, merkezi oluşturan
  Örnek: Dur bakalım; biraz daha merkezî mahallelere yaklaşalım, diyordu. Y. K. Karaosmanoğlu
 2. Bk. özeksel
 3. (en) Central.
 4. (en) Centric.
 5. (en) Centrical.
 6. (en) Centrically.

reklamlarBunları Kaçırmayın

 • BİS, bir sözün içinde geçtiği başka sözler bulmak için üretilmiş bir araçtır, özellikle birden çok sözden oluşan çeşitli terim ve deyimleri bulmaya yarar. (BİS Kelime Türetmece)
 • Belirli harflerini bildiğiniz kelimeleri bulabilirsiniz. (Bulmaca Yardımcısı)
 • Başka dil araçlarına bakın. (Türkçe Dil Araçları)Hakkında  -  Araçlar  -  Testler  -  Son Eklenenler  -  Yasal Konular  -  Yardım  -  İletişim

© Nedir Ne Demek (NND Sözlük)
Türkçe-Türkçe, Türkçe-İngilizce, İngilizce-Türkçe, İngilizce-İngilizce Nedir Ne Demek (NND Sözlük)
0.009