NND Sözlük

Ana Sayfa > seci nedir, seci ne demek (seci nnd)

seci nedir, seci ne demek?

seci

 1. Nesirde yapılan uyak.
 2. Bk. içuyak

içuyak (nedir ne demek)

 1. Düzyazıda, sözcükler arasındaki uyak: Selâm verdim rüşvet değildir deyu olmadılar; Hüküm gösterdim faidesizdir deyu mültefit olmadılar; Dedim:Beratımın mazmûnu ne için suret bulmaz? Dediler: Zevâiddir, husulü mümkin olmaz. Dedim: Böyle evkaf zevâidsiz olur mu? Dediler: Zaruriyat-ı Âsitane'den kalursa bizden kalur mu? (Fuzuli'nin Şikâyetname'sinden) ; Ey gözlerin nuru, gönüllerin süruru (Sinan Paşa'nın Tazarruname'sinden) ; Yaş kesen baş keser; Sana taşla vurana sen aşla var; Sen ağa ben ağa ineği kim sağa (atasözlerinden) örneklerinde olduğu gibi.

nesir (nedir ne demek)

 1. Düz yazı
  Örnek: Her millette olduğu gibi bizde de kelimeleri şiir canlandırmış, nesir sadece kullanmıştır. Y. K. Beyatlı
 2. (en) Prose.
 3. (en) Prose düzyazı.

uyak (nedir ne demek)

 1. Şiirde dizelerin sonunda tekrarlanan ve aynı sesi veren heceler veya aynı görevde olmayan, ses bakımından benzeşen ek, kafiye.
 2. (en) Rhyme kafiye.
 3. (en) Rhyme.

reklamlarBunları Kaçırmayın

 • BİS, bir sözün içinde geçtiği başka sözler bulmak için üretilmiş bir araçtır, özellikle birden çok sözden oluşan çeşitli terim ve deyimleri bulmaya yarar. (BİS Kelime Türetmece)
 • Belirli harflerini bildiğiniz kelimeleri bulabilirsiniz. (Bulmaca Yardımcısı)
 • Başka dil araçlarına bakın. (Türkçe Dil Araçları)Hakkında  -  Araçlar  -  Testler  -  Son Eklenenler  -  Yasal Konular  -  Yardım  -  İletişim

© Nedir Ne Demek (NND Sözlük)
Türkçe-Türkçe, Türkçe-İngilizce, İngilizce-Türkçe, İngilizce-İngilizce Nedir Ne Demek (NND Sözlük)
0.009