NND Sözlük

Ana Sayfa > süfyan nedir, süfyan ne demek (süfyan nnd)

süfyan nedir, süfyan ne demek?

süfyan

 1. ashab-ı kiramın meşhurlarından bazılarının ismi. süfyan-ı sevri: kelamcı, muhaddis, alim
 2. Ahir zamanda geleceği ve ümmetin karanlık günler yaşamasına vesile olacağı sahih hadislerle bildirilen dehşetli dinsiz ve münafık bir şahıs. (Bak: Deccal)(Rivayetler, deccalın dehşetli fitnesi, İslamlarda olacağını gösterir ki, bütün ümmet istiaze etmiş. $ Bunun bir te'vil şudur ki: İslamların deccalı ayrıdır. Hatta bir kısım ehl-i tahkik, İmam-ı Ali'nin (R.A.) dediği gibi, demişler ki: Onların deccalı Süfyan'dır, İslamlar içinde çıkacak aldatmakla iş görecek. Kafirlerin büyük deccalı ayrıdır. Yoksa, büyük deccalın cebr ve ceberut-u mutlakına karşı itaat etmeyen şehid olur ve istemeyerek itaat eden kafir olmaz. Belki günahkar da olmaz. ş.)

ashab (nedir ne demek)

 1. 1. sahib'in çoğulu. 2. hz. muhammcd (s.a.s)'i görüp ona tabi olan kişil insanlık aleminin en seçkin simaları ve örnek neslidirl haklarında varid olan naslarla korunmuşlar, allah'ın yardımını müşahade etmişler ve büyük peygamberin öğretilerini harfiyyen yaşamışlardır. ashab-ı kiram: yüce sahabeler.
 2. (Eshab) (Sahib. C.) Arkadaş olanlar. Sahip olanlar, kullanma yetkisine sahip kişiler. (Osmanlıca'da yazılışı: ashâb)

kiram (nedir ne demek)

 1. Soylular.
 2. Eli açıklar, cömertler.
 3. 1. soydan gelenler, soyu temizler, ulular, sergelil 2. cömertler, eliaçıklar. sahabenin lakabı olmuştur.
 4. Benzetmeli, kinayeli.

reklamlarBunları Kaçırmayın

 • BİS, bir sözün içinde geçtiği başka sözler bulmak için üretilmiş bir araçtır, özellikle birden çok sözden oluşan çeşitli terim ve deyimleri bulmaya yarar. (BİS Kelime Türetmece)
 • Belirli harflerini bildiğiniz kelimeleri bulabilirsiniz. (Bulmaca Yardımcısı)
 • Başka dil araçlarına bakın. (Türkçe Dil Araçları)Hakkında  -  Araçlar  -  Testler  -  Son Eklenenler  -  Yasal Konular  -  Yardım  -  İletişim

© Nedir Ne Demek (NND Sözlük)
Türkçe-Türkçe, Türkçe-İngilizce, İngilizce-Türkçe, İngilizce-İngilizce Nedir Ne Demek (NND Sözlük)
0.009