NND Sözlük

Ana Sayfa > potasyum nitrat nedir, potasyum nitrat ne demek (potasyum nitrat nnd)

potasyum nitrat nedir, potasyum nitrat ne demek?

potasyum nitrat

 1. Güherçile.
 2. (en) Potassium nitrate.

potasyum (nedir ne demek)

 1. Atom numarası 19, atom ağırlığı 39,10, yoğunluğu 0,87 olan, 62,5 °C'de eriyen, 15 °C'de mum gibi yumuşak, soğukta sert ve kırılgan, potasyum hidroksit içinde bulunan bir element (simgesi K).
 2. Simgesi K, atom kütlesi 39,0983 g, atom numarası 19, izotopları 39K %93,1, 40K %0,012, 41K %6,9 yer kabuğunda bulunma bolluğu yedinci sıra olan mineralleri silvit (KCl) veya karnalit (MgCl2.KCl) deniz suyunda da bol miktarda bulunan, elektroliz ile veya KCl'nin eritilmesi prosesi ile elde edilebilen,yumuşak, gümüş yeşili renkte, sodyumdan daha reaktif, hava ile temas ettiğinde yanan, su ile temas ettiğinde patlayan, metal halinin kullanım alanı az olmakla birlikte, bileşikleri, gübrelerde, pillerde elekrolit olarak, cam ve seramik üretiminde kullanılan, ayrıca yaşam için mutlaka gerekli olan IA grubu alkali metali.
 3. Hayvan vücudunda kalsiyum ve fosfordan sonra en fazla bulunan, hücre içi sıvılarda asit baz dengesini sağlayan ve enzimlerin yapısına giren Atom numarası 19, atom ağırlığı 39. 102, sembolü K olan yumuşak, gümüş-beyaz renkte alkali gruba ait bir metal element. İntrasellüler sıvının en önemli katyonu, kalyum element, kalyum.
 4. Atom numarası 19, atom ağırlığı, 39,102 g, özgül ağırlığı 0,87 g/cm3, erime sıcaklığı 62,5
 5. (en) Potassium.
 6. (en) Potasium, latince kalium.
 7. (en) Kalium.
 8. (fr) Potassium

nitrat (nedir ne demek)

 1. Nitrik asit tuzu.
 2. Organik azotlu bileşiklerin son yıkımlanma ürünü.
 3. Kürlenmiş ürünlerde kullanılan kür tuzunun tanıtım adı.
 4. (en) Nitrate.

güherçile (nedir ne demek)

 1. Tarımda gübre, hekimlikte ilaç olarak kullanılan, barut vb. patlayıcı maddeler yapımına yarayan, beyaz renkte ve ince billurlar durumunda birleşik bir madde, potasyum nitrat (KNO3).
 2. (en) Saltpeter.
 3. (en) Potassium nitrate.
 4. (en) Nitre.
 5. (en) Niter.
 6. (en) Saltpetre.

potassium   US UK (nedir ne demek)

 1. Potasyum.
 2. Potasyum

reklamlarBunları Kaçırmayın

 • BİS, bir sözün içinde geçtiği başka sözler bulmak için üretilmiş bir araçtır, özellikle birden çok sözden oluşan çeşitli terim ve deyimleri bulmaya yarar. (BİS Kelime Türetmece)
 • Belirli harflerini bildiğiniz kelimeleri bulabilirsiniz. (Bulmaca Yardımcısı)
 • Başka dil araçlarına bakın. (Türkçe Dil Araçları)Hakkında  -  Araçlar  -  Testler  -  Son Eklenenler  -  Yasal Konular  -  Yardım  -  İletişim

© Nedir Ne Demek (NND Sözlük)
Türkçe-Türkçe, Türkçe-İngilizce, İngilizce-Türkçe, İngilizce-İngilizce Nedir Ne Demek (NND Sözlük)
0.014