NND Sözlük

Ana Sayfa > pire nedir, pire ne demek (pire nnd)

pire nedir, pire ne demek?

pire

 1. Pireler takımında, insanın ve bazı hayvanların kanını emerek yaşayan, iyi sıçradığı için kolay yakalanamayan, küçük, asalak böcek (Pulex).
 2. Ler takımına bağlı böcek türlerinin genel adı. bk. insanpiresi, köpekpiresi, kuşpiresi. (Kınkanatlı ve yarımkanatlı ufak sıçrayıcı kimi böcekler için de kullanılır, bk. toprakpireleri, yaprakpireleri.)
 3. (en) Piraeus.
 4. (en) Flea.
 5. (al) Floh
 6. (fr) Puce
 7. (la) Pulex

pireler (nedir ne demek)

 1. İnsanlarla hayvanlarda dış asalağı olarak yaşayan, ağız yapıları kan emmeye elverişli, birçok familyaya ayrılan kanatlılar takımı.
 2. (Yun. siphon: tüp; pteryx: kanat) Eklem bacaklı hayvanlardan, böcekler (Insecta) sınıfının, kanatlılar (Pterygota) alt sınıfından, vücutları yandan yassı, ağız parçaları delip emmeye elverişli, gelişmelerinde tüm başkalaşım görülen, kuşların ve memeli hayvanların kanlarını emen, çoğu dış asalak, kanatlarını ikincil olarak kaybetmiş, insan piresi (Pulex irritons), kuş piresi (Ceratophyllus avium), sıçan piresi (Xenopsylla cheopis), köpek piresi (Ctenocephalus canis) türleri iyi bilinen bir takım.
 3. Tambaşkalaşma gösteren ve insanlarla çeşitli hayvanların dışasalağı olarak yaşayan, ağız yapıları sokup emmeğe elverişli, sıçrayıcı böcekler takımı.
 4. Siphonaptera takımında bulunan paraziter kan emen kanatsız böcekler. Yaklaşık olarak 2500 tür pireden % 94'ü memelilerden, geri kalan kısmı ise kuşlardan kan emmektedir. Pireler sürekli olarak farklı konaklardan kan emme alışkanlıkları nedeniyle birçok hastalığı taşırlar. Ancak temel olarak vebanın vektörü olarak bilinmektedirler. Medikal önemi bulunan türler Cediopsylla, Ceratophyllus, Ctenocephalides, Ctenophthalmus, Diamanus, Echidnophaga, Hoplopsyllus, Leptopsylla, Monopsyllus, Neopsylla, Nosopsyllus, Oropsylla, Pulex, Rhopalopsyllus, Tunga ve Xenopsylla cinsleri içerisinde bulunmaktadır.
 5. (en) Fleas.
 6. (en) Fleas, flea, siphonapteras.
 7. (al) Flöhe
 8. (fr) Puces
 9. (la) Siphonaptera
 10. (la) Aphaniptera

bazı (nedir ne demek)

 1. Birtakım, kimi
  Örnek: Bazı Türkler oraya eğlenmeye giderler. Ö. Seyfettin
 2. Bazen
  Örnek: Bazı, mağazadan içeriye girinceye kadar kendimden geçerdim. Y. K. Karaosmanoğlu
 3. (en) Certain.
 4. (en) Some.

reklamlarBunları Kaçırmayın

 • BİS, bir sözün içinde geçtiği başka sözler bulmak için üretilmiş bir araçtır, özellikle birden çok sözden oluşan çeşitli terim ve deyimleri bulmaya yarar. (BİS Kelime Türetmece)
 • Belirli harflerini bildiğiniz kelimeleri bulabilirsiniz. (Bulmaca Yardımcısı)
 • Başka dil araçlarına bakın. (Türkçe Dil Araçları)Hakkında  -  Araçlar  -  Testler  -  Son Eklenenler  -  Yasal Konular  -  Yardım  -  İletişim

© Nedir Ne Demek (NND Sözlük)
Türkçe-Türkçe, Türkçe-İngilizce, İngilizce-Türkçe, İngilizce-İngilizce Nedir Ne Demek (NND Sözlük)
0.009