NND Sözlük

Ana Sayfa > mercan nedir, mercan ne demek (mercan nnd)

mercan nedir, mercan ne demek?

mercan

 1. Tropik ve ılık denizlerde yaşayan, geniş resifler oluşturan, mercanlar sınıfının örneği olan, kırmızı kalker iskeletli hayvan (Corallium rubrum).
 2. Bu hayvanın iskeletinden elde edilen ve süs eşyaları yapımında kullanılan madde
  Örnek: Alafrangalık, parmaklarımızı narin bir mercan gibi ortaya çıkaran kınalarımızı bile ortadan kaldırmıştı. Ö. Seyfettin
 3. Bu maddeden yapılmış
  Örnek: Mercandan bir kolye ile mercan küpeler takmıştı. N. Cumalı
 4. İzmaritgillerden, Atlantik Okyanusu, Akdeniz ve Karadeniz'de bulunan, açık kırmızı renkte, eti beğenilen bir balık, mercan balığı (Pagrus pagrus).
 5. Çok hücrelilerden (Metazoa), sölenterler (Coelenterata) alt bölümünün, knidliler (Cnidaria) fîlumunun,mercanlar (Anthozoa) sınıfından, ağaç biçiminde, rengi kırmızı, 200 m kadar derin kayalar üzerinde görülen, tropik ve ılık denizlerde yaşayan, Akdeniz'de de bulunan bir tür. Kırmızımercan.
 6. Tropik ve ılık denizlerde yaşayan, kırmızı kalker iskeletli hayvan ve bu hayvanın iskeletinden elde edilen, süs eşyaları yapımında kullanılan madde.
 7. Açık kırmızı renkte bir balık türü.
 8. selenterelerin mercanlar sınıfından olup kayalık yerlerde koloni meydana getirerek yaşayan, iskeleti kalkerli kırmızı renkli deniz hayvanı.
 9. Denizde geniş resif meydana getiren ve mercanlar takımının örneği olan hayvan ve bunun kalkerli yatağından çıkarılan çoğu kırmızı renkte ve ince dal şeklinde bir madde. Bu madde boncuk gibi süs eşyası olarak kullanılır. Mercanlar ancak 40 metre kadar derinlikte yaşayabilirler.
 10. Sölenterler (Coelenterata) alt bölümünün, knidliler (Cnidaria) filumunun, mercanlar (Anthozoa) sınıfından, ağaç biçiminde, rengi kırmızı, 200 m kadar derinlikteki kayalar üzerinde görülen, tropik ve ılık denizlerde yaşayan, Akdeniz'de de bulunan bir tür, kırmızı mercan.
 11. (en) Coral.
 12. (en) Precious coral.
 13. (fr) Corail
 14. (la) Corallium rubrum

tropik (nedir ne demek)

 1. Dönence.
 2. (en) Tropic.

ılık (nedir ne demek)

 1. Soğukla sıcak arası, ne soğuk ne sıcak
  Örnek: Ilık, parlak bir güneş her tarafı ısıtıyordu. Ö. Seyfettin
 2. Ne sıcak ne soğuk. Az ısınmış veya sıcaklığı kırılmış.
 3. (en) Temperate.
 4. (en) Warm.
 5. (en) Lukewarm.
 6. (en) Tepid.
 7. (en) Lukeworm.
 8. (en) Balmy.
 9. (en) Soft.

reklamlarBunları Kaçırmayın

 • BİS, bir sözün içinde geçtiği başka sözler bulmak için üretilmiş bir araçtır, özellikle birden çok sözden oluşan çeşitli terim ve deyimleri bulmaya yarar. (BİS Kelime Türetmece)
 • Belirli harflerini bildiğiniz kelimeleri bulabilirsiniz. (Bulmaca Yardımcısı)
 • Başka dil araçlarına bakın. (Türkçe Dil Araçları)Hakkında  -  Araçlar  -  Testler  -  Son Eklenenler  -  Yasal Konular  -  Yardım  -  İletişim

© Nedir Ne Demek (NND Sözlük)
Türkçe-Türkçe, Türkçe-İngilizce, İngilizce-Türkçe, İngilizce-İngilizce Nedir Ne Demek (NND Sözlük)
0.009