NND Sözlük

Ana Sayfa > magnesium nedir, magnesium ne demek (magnesium nnd)

magnesium nedir, magnesium ne demek?

magnesium   US UK

 1. Magnezyum

magnezyum (nedir ne demek)

 1. Atom numarası 12, atom ağırlığı 24,30, yoğunluğu 1,7 olan, gümüş renginde, parlak bir alevle yanan, çok hafif bir element (simgesi Mg).
 2. Simgesi Mg, atom kütlesi 24,312, atom numarası 12, değerliği 2, gümüşi beyaz renkte, nemli havada kolayca yükseltgenen, kolayca yanan, e.n. 650
 3. Vücutta kalsiyum ve fosforla birlikte kemik dokusunda yer alan, kalp ve iskelet kaslarıyla, sinir dokusunun normal fonksiyonu için gerekli olan, eksikliğinde çayır tetanisi görülen bir mineral. Sembolü Mg, atom numarası 12, atom ağırlığı 24.312 olan açık gümüşümsü metalik bir elementtir. Tuzları temel besin elementi olup organizmada çok sayıda enzimin kofaktörü ve özellikle fosforilasyona katılan enzimlerin çoğunun aktivatörüdür.
 4. Atom numarası 12, Atom ağılığı 24.312, özgül ağırlığı 1.74 olan, birçok enzim aktivitesi için, özellikle oksidatif fosforilasyon için gereken, tuzları temel besin elementi olan, hücre içi ve dışı sıvılarında bulunan, idrar ve dışkıyla atılan, açık, gümüşümsü, bir element.
 5. Yeğnik, gümüş renkli, kolayca yanan, havada kolayca kararan, yeğnik alaşımların yapımında kullanılan metal. A.A. 24, 32. A.S. 12. Ö.A. 1.74 ve E.S. 651 ° C.
 6. (en) Magnesium.
 7. (fr) Magnésium

reklamlarBunları Kaçırmayın

 • BİS, bir sözün içinde geçtiği başka sözler bulmak için üretilmiş bir araçtır, özellikle birden çok sözden oluşan çeşitli terim ve deyimleri bulmaya yarar. (BİS Kelime Türetmece)
 • Belirli harflerini bildiğiniz kelimeleri bulabilirsiniz. (Bulmaca Yardımcısı)
 • Başka dil araçlarına bakın. (Türkçe Dil Araçları)Hakkında  -  Araçlar  -  Testler  -  Son Eklenenler  -  Yasal Konular  -  Yardım  -  İletişim

© Nedir Ne Demek (NND Sözlük)
Türkçe-Türkçe, Türkçe-İngilizce, İngilizce-Türkçe, İngilizce-İngilizce Nedir Ne Demek (NND Sözlük)
0.011