NND Sözlük

Ana Sayfa > lut nedir, lut ne demek (lut nnd)

lut nedir, lut ne demek?

lut

 1. Ürdün ve İsrail arasındaki büyük bir gölün adı.
 2. Hz. İbrahim'in yeğeni olan Peygamberinin adı.
 3. 1. hz. ibrahim'in peygamber yeğeni. 2. kendisine itaat etmeyen ve eşcinsel olarak yaşamayı adet edinmiş olan sodom ve gomorrah halkına gelmiştir. hanımı da helak olanlar arasındadır. lut (a.s.) kur'an'da adı geçen peygamberlerdendir.
 4. Tatlı yemekler. Lezzetli yiyecekler.
 5. Hz. İbrahim'in kardeşi Harran oğlu Lut (A.S.) onunla beraber Babil diyarında Şam yakasına geçmişti. Sodom nahiyesine peygamber oldu. Bu nahiyenin ahalisi ehl-i küfr ve fücur idi. Yolsuz giderlerdi ve hiçbir kavmin yapmadığı fuhşiyatı yapalardı. Hz. Lut, onları doğru yola davet etti, dinlemediler ve çok nasihat etti, kabul etmediler. Cenab-ı Hak da onların başına taş yağdırdı ve zelzele ile köylerinin altını üstüne getirdi. Cümlesi helak oldu. Yalnız Lut (A.S.) ehl-i beytiyle geceleyin içlerinden çıkıp kurtuldu. (Kısas-ı Enbiya'dan)

ürdün (nedir ne demek)

 1. (en) Jordanian.
 2. (en) Jordan.

israil (nedir ne demek)

 1. ya'kub peygamberin lakabı. sonradan onun soyundan gelenler israiloğullan diye anılmışlardır. israiloğullan, kur'an'da çok sık kullanılan bir isimdir
 2. Hz. Yakub'un (A.S.) lakabı olup sonradan bütün o soydan gelenlere Beni İsrail denmiştir. İsrail oğulları, Yahudiler.
 3. (en) Israel.

reklamlarBunları Kaçırmayın

 • BİS, bir sözün içinde geçtiği başka sözler bulmak için üretilmiş bir araçtır, özellikle birden çok sözden oluşan çeşitli terim ve deyimleri bulmaya yarar. (BİS Kelime Türetmece)
 • Belirli harflerini bildiğiniz kelimeleri bulabilirsiniz. (Bulmaca Yardımcısı)
 • Başka dil araçlarına bakın. (Türkçe Dil Araçları)Hakkında  -  Araçlar  -  Testler  -  Son Eklenenler  -  Yasal Konular  -  Yardım  -  İletişim

© Nedir Ne Demek (NND Sözlük)
Türkçe-Türkçe, Türkçe-İngilizce, İngilizce-Türkçe, İngilizce-İngilizce Nedir Ne Demek (NND Sözlük)
0.009