NND Sözlük

Ana Sayfa > lice nedir, lice ne demek (lice nnd)

lice nedir, lice ne demek?

lice   US UK

 1. Louse.
 2. Bitler

louse   US UK (nedir ne demek)

 1. Bit
 2. Aşağılık kimse

bitler (nedir ne demek)

 1. Kanatlılar alt sınıfına giren, ağız yapıları sokup emmeye elverişli, memelilerde yaşayan ve kanla beslenen bir böcek takımı.
 2. Eklem bacaklılar (Arthropoda) dalının, böcekler (Insecta) sınıfının, kanatlılar (Pterygota) alt sınıfından, küçük ve yassı vücutlu, kanatları ikincil olarak kaybolmuş, ağız parçaları delici emici tipte, gelişimlerinde başkalaşım görülmeyen, memeli hayvanların derileri üzerinde dış asalak olarak yaşayan, kan emerek beslenen türlere sahip bir takım.
 3. Ağız yapıları sokup emmeğe elverişli, başları dar, memelilerde yaşayan ve kanla beslenen, kanatsız böcekler takımı. Gerçekbitler.
 4. Geçmişte Phthiraptera takımında olduğu kabul edilen günümüzde ise Anoplura (kan emen bitler), Mallophaga (yapağı bitleri) ve Rhynchophthirina (fil bitleri) takımları olmak üzere 3 gruba ayrılan, insan, kanatlı ve memelilerde parazitlenen küçük, kanatsız, paraziter böceklerin genel adı. Anoplura alt dizisinde bulunan türler kan emerek beslenirken Mallophaga alt dizisinde bulunan türler yapağı, saç ve kılların keratin yapıları ve dermal sızıntıyla beslenmektedirler. Tüm gelişim evreleri konak üzerinde bulunur. Bulaşma temas yoluyla olmaktadır.
 5. (en) Lice.
 6. (al) Läuse
 7. (fr) Pou
 8. (la) Siphunculata, siphunculus: tüpçük
 9. (la) Anoplura x

reklamlarBunları Kaçırmayın

 • BİS, bir sözün içinde geçtiği başka sözler bulmak için üretilmiş bir araçtır, özellikle birden çok sözden oluşan çeşitli terim ve deyimleri bulmaya yarar. (BİS Kelime Türetmece)
 • Belirli harflerini bildiğiniz kelimeleri bulabilirsiniz. (Bulmaca Yardımcısı)
 • Başka dil araçlarına bakın. (Türkçe Dil Araçları)Hakkında  -  Araçlar  -  Testler  -  Son Eklenenler  -  Yasal Konular  -  Yardım  -  İletişim

© Nedir Ne Demek (NND Sözlük)
Türkçe-Türkçe, Türkçe-İngilizce, İngilizce-Türkçe, İngilizce-İngilizce Nedir Ne Demek (NND Sözlük)
0.012