NND Sözlük

Ana Sayfa > keramik nedir, keramik ne demek (keramik nnd)

keramik nedir, keramik ne demek?

keramik

 1. Erken Neolitik Çağ'da, M.Ö. VII. bin yılın başlarında insanoğlunun doğada rahatlıkla ve bolca bulunan kilin özelliklerini keşfetmesi ve bununla yaptığı çanak-çömlekler kültürel yaşamda çok önemli değişikliklere yol açmıştır. Bu nedenle Neolitik Çağ, Akeramik (Seramiksiz, Çanak-Çömleksiz) Neolitik Çağ ve Çanak-Çömlekli Neolitik Çağ olmak üzere bölümlere ayrılır.
 2. (fr. céramique; ing. ceramic; alm. keramik) pişirilmiş kil mamulü, kaba keramik tuğla ve künk; ince keramik de kap kacak ve diğer keramik eşyaların yapımında kullanılır. killi topraktan yapılan eşyaların pişirme ve sırlama ile suyu geçirmemesi elde edilir. kum bünyesindeki su iki devrede bünyesinden uzaklaşır. bunlardan biri güneşte kurutma ve bundan sonra da 850—900 derecede pişirme ile mümkün olur. yalnız pişirme sonunda gene, taşlaşan keramik bünyesine suyu emer. eğer sırlanır ise bu kez cam gibi olan keramik, suyu hiçbir şekilde emmez ve sızdırmaz. bu sırlama ve pişirme usulleri ile toprak çeşitlerine göre çini (fayans, majolika), porselen ve beyaz olarak pişirilip kurşun sır yapılan almanların steingut dedikleri keramik (bu buluşu ingilizler 1720’de keşfetmişlerdir) ile terrakota vardır. keramiğin en eski örnekleri mezopotamya’da bulunmuştur. keramik formları ve süsleme çeşitleri değişik çağların kültür özelliklerini teşkil etmiştir. elle biçimlendirilmiş ve üzeri çizilerek süslenmiş keramik ilk olarak orta taş (mezolitik) çağında görülmüştür. keramiğin başlaması insanların toprağa yerleşmesi ile olmuştur. mısırda 3. bin yıllarının ilk yarısında. kuzey avrupa’da ise mö 1000 yıllarında ilk keramik görülmektedir. hatti keramiklerinde üstün bir teknik vardır. eski yunanda vazo resmi görülmektedir. ıslâm ülkelerinde ve bilhassa osm.manlılarda keramik üstün bir teknik ve özellik kazanmış, bu arada iznik, çanakkale, kütahya ve yıldız’da (istanbul) keramik imalathaneleri kurulmuş ve camilerimiz en güzel çinilerle süslenmiştir. ortaçağda avrupa’da dini kurumlar keramiğe önem vermemişlerdir. ilk kez rönesans’ta, antikite eşyaları arasında olan keramik kapların sanat değerinde olanları örnek alınarak yapılmağa başlanmış, böylece islam ülkelerinde büyük bir hamle yapılmış olan keramik alanındaki bilgilere müracaat edilmiştir. keramik alanında yepyeni bir kol olan “porselen” çinliler tarafından bulunmuş ve 18 yy.da avrupaya getirilmiştir. bugün keramik duvar süsleri modern yapılarda yaratıcı sanatçıların ele aldıkları bir dal olmuştur.

erken (nedir ne demek)

 1. Vaktinden önce, alışılan zamandan önce, er, geç karşıtı
  Örnek: Sakın geç kalma, erken gel. A. Rasim
 2. Sabahın ilk saatleri.
 3. (en) Premature.
 4. (en) Matutinal.
 5. (en) Before time.
 6. (en) Early.
 7. (en) Soon.
 8. (en) Betimes.

neolitik (nedir ne demek)

 1. Taş Devrinin son çağı ile ilgili.
 2. (Yun. neos: yeni; lithos: taş) Cilâlı taşların kullanıldığı ve bir yere bağlı tarımın yapıldığı Cilâlı Taş Devri.
 3. Taş devrinin son zamanlarına verilen ad. Bu çağda ateş bulunmuş, zirai faaliyetler başlamış, taşlardan ve kemiklerden daha mükemmel araçlar yapılmıştır. Bakır ve bronz çağı bunu takip etmiştir.
 4. (en) Neolithic.
 5. (al) Neolitisch
 6. (fr) Néolitique

reklamlarBunları Kaçırmayın

 • BİS, bir sözün içinde geçtiği başka sözler bulmak için üretilmiş bir araçtır, özellikle birden çok sözden oluşan çeşitli terim ve deyimleri bulmaya yarar. (BİS Kelime Türetmece)
 • Belirli harflerini bildiğiniz kelimeleri bulabilirsiniz. (Bulmaca Yardımcısı)
 • Başka dil araçlarına bakın. (Türkçe Dil Araçları)Hakkında  -  Araçlar  -  Testler  -  Son Eklenenler  -  Yasal Konular  -  Yardım  -  İletişim

© Nedir Ne Demek (NND Sözlük)
Türkçe-Türkçe, Türkçe-İngilizce, İngilizce-Türkçe, İngilizce-İngilizce Nedir Ne Demek (NND Sözlük)
0.009