NND Sözlük

Ana Sayfa > inülin nedir, inülin ne demek (inülin nnd)

inülin nedir, inülin ne demek?

inülin

 1. Soğan, sarımsak ve yer elmasında fazla miktarda bulunan bir fruktoz homopolisakkariti. Glomerüllerden tam olarak süzülüp tübüllerden geri emilimi söz konusu olmadığından dışarıdan verilerek glomerüler filtrasyon hızını ölçmede kullanılır. Yemlerde prebiyotik katkı maddesi olarak da kullanılır.
 2. (en) İnulin.
 3. (en) İnülin.

soğan (nedir ne demek)

 1. Zambakgillerden, yemeklere tat vermek için yumrusu ve yeşil yaprakları kullanılan güzel kokulu bitki (Allium cepa).
 2. Çiğdem, lale, zambak, sarımsak vb. bitkilerin toprak altındaki yumru kökü.
 3. Zambakgiller (Liliaceae) familyasından,soğanlı, yaprakları yuvarlak ve içi boş, çiçekleri uçta şemsiye şeklinde ve zarsı bir yapı ile çevrili, yaprakları taze olarak, gövdesi taze ya da kuru olarak yenen bir kültür bitkisi.
 4. (en) Onion.
 5. (en) Bulb.
 6. (fr) Oignon
 7. (la) Allium cepa

sarımsak (nedir ne demek)

 1. Zambakgillerden, 25-100 cm yükseklikte, yapraklarında, saplarında ve toprak altındaki soğanında kokulu yağ bulunan bir kültür bitkisi (Allium sativum).
 2. Bu bitkinin baharat olarak kullanılan dişli bölümü.
 3. Zambakgiller (Liliaceae) familyasından, çiçekleri uçta şemsiye şeklinde olan, taze ya da kuru olarak yenen, soğanlı, çok yıllık bir kültür bitkisi.
 4. Zambakgiller familyasından, çiçekleri uçta şemsiye biçiminde olan, soğanlı, kandaki yüksek serum kolesterolü ve trigliserit seviyesiyle damar tıkanıklığı riskini azaltan etkiye sahip çok yıllık kültür bitkisi.
 5. (en) Garlic.
 6. (fr) Ail
 7. (la) Allium sativum

reklamlarBunları Kaçırmayın

 • BİS, bir sözün içinde geçtiği başka sözler bulmak için üretilmiş bir araçtır, özellikle birden çok sözden oluşan çeşitli terim ve deyimleri bulmaya yarar. (BİS Kelime Türetmece)
 • Belirli harflerini bildiğiniz kelimeleri bulabilirsiniz. (Bulmaca Yardımcısı)
 • Başka dil araçlarına bakın. (Türkçe Dil Araçları)Hakkında  -  Araçlar  -  Testler  -  Son Eklenenler  -  Yasal Konular  -  Yardım  -  İletişim

© Nedir Ne Demek (NND Sözlük)
Türkçe-Türkçe, Türkçe-İngilizce, İngilizce-Türkçe, İngilizce-İngilizce Nedir Ne Demek (NND Sözlük)
0.009