NND Sözlük

Ana Sayfa > iğ iplikleri nedir, iğ iplikleri ne demek (iğ iplikleri nnd)

iğ iplikleri nedir, iğ iplikleri ne demek?

iğ iplikleri

 1. Mitoz ve mayoz sırasında hücrenin iki kutbu arasında, pozitif uçları birbirine doğru uzanan ve kromozomların hareketini yönlendiren mikrotüpçüklerden oluşan yapı. İğ.
 2. (en) Spindle.
 3. (fr) Fuseau

(nedir ne demek)

 1. Pamuk, yün vb.nden iplik eğirmekte kullanılan, ortası şişkin, iki ucu sivri ve çengelli olan, ağaçtan yapılmış araç, eğirmen, kirmen.
 2. İğ iplik.
 3. Araba okunun ekseni.
 4. Değirmen taşının ortasında bulunan ve yukarıdaki üst taşa geçen demir eksen.
 5. Bk.Iğ iplikleri
 6. (en) Spindle.
 7. (immunoglobulin) immünoglobülin, antikor, bulaşŸıcı yabancı cisimleri belirleyen veya etkisizleşŸtiren birkaç kan proteinden herhangi biri; antikorlar içeren kan serumunun bir parçası (İmmünoloji)

iplik (nedir ne demek)

 1. Pamuk, keten, yün, ipek, naylon vb. dokuma maddelerinin uzun, ince liflerinden her biri.
 2. Bu liflerin birlikte bükülmüş ve çekilmiş durumu.
 3. Fasulye, bakla vb. sebzelerin veya bazı meyvelerin lifi.
 4. Elyaftan oluşan ve kumaş yapımında kullanılan malzemelerin genel adı.
 5. Genellikle küçük iplik biçimindeki yapılar için kullanılan bir terim.
 6. Böcek ovaryumunda yumurta tüpünün apikal ince uzantısı.
 7. Filament.
 8. (en) Filament.
 9. (en) Fabric.
 10. (en) Thread.
 11. (en) Yarn.
 12. (en) Fiber.
 13. (en) Fibre.
 14. (en) Strand.
 15. (en) Ficelle.
 16. (en) String in a bean pod.
 17. (en) Lace.
 18. (en) Line.

mitoz (nedir ne demek)

 1. Karyokinez.
 2. Hücre bölünmesi.
 3. Eşeysiz bölünme
 4. Ökaryot hücrelerin tipik çekirdek bölünmesi. Kopyalanarak sayısı iki katına çıkmış olan kromozomların profaz, metafaz, anafaz ve telofaz safhalarını geçirdikten sonra bölünerek diploit sayıda kromozom kapsayan iki oğul çekirdeğe ayrılmaları. Sentriyol bulunan hücrelerdemitoza astralmitoz, sentriyol bulunmayan hücrelerde ise anastralmitoz denir.mitozu takiben sitoplâzma bölünmesi (sitokinez) ile hücre iki oğul hücreye ayrılır.
 5. Türün somatik hücrelerinin kendine özgü sayısında ve oluşan her iki hücrenin aynı olmasının sağlandığı, birçok karmaşık süreç içeren, dolaylı bir hücre bölünme yöntemi, mitoz siklusu, karyokinez. İleri derecede farklılaşan sinir ve kas hücreleri dışındaki tüm soma hücreleri bu tip bölünmede profaz, metafaz, anafaz ve telofaz evrelerini geçirerek diploit sayıda kromozomlardan oluşan iki hücre biçimlenir.
 6. Ökaryotik hücrelerin tipik çekirdek bölünmesi, kopyalanarak sayısı iki katına çıkmış olan kromozomların profaz, metafaz, anafaz ve telofaz everelerini geçirdikten sonra bölünerek diploit sayıda kromozom kapsayan iki oğul çekirdeğe ayrılmaları, karyokinez, mitoz bölünme, mitotik bölünme.
 7. (en) Mitosis.
 8. (al) Mitose
 9. (fr) Mitose

mayoz (nedir ne demek)

 1. Eşey organlarında eşey hücrelerinin oluşması sırasında diploit veya somatik kromozom sayısının yarıya indiği ve dört haploit hücrenin oluştuğu hücre bölünmesi tipi. Redüksiyon bölünmesi, indirgeme bölünmesi.
 2. Eşey organlarında eşey hücrelerinin oluşması sırasında diploit veye somatik kromozom sayısının yarıya indiği ve dört haploit hücrenin oluştuğu hücre bölünmesi tipi, indirgeme bölünmesi, indirgenme bölünmesi, mayotik bölünme, mayoz bölünme, redüksiyon bölünmesi.
 3. (en) Meiosis.
 4. (fr) Méoise
 5. (la) Reductus: indirgenmiş

reklamlarBunları Kaçırmayın

 • BİS, bir sözün içinde geçtiği başka sözler bulmak için üretilmiş bir araçtır, özellikle birden çok sözden oluşan çeşitli terim ve deyimleri bulmaya yarar. (BİS Kelime Türetmece)
 • Belirli harflerini bildiğiniz kelimeleri bulabilirsiniz. (Bulmaca Yardımcısı)
 • Başka dil araçlarına bakın. (Türkçe Dil Araçları)Hakkında  -  Araçlar  -  Testler  -  Son Eklenenler  -  Yasal Konular  -  Yardım  -  İletişim

© Nedir Ne Demek (NND Sözlük)
Türkçe-Türkçe, Türkçe-İngilizce, İngilizce-Türkçe, İngilizce-İngilizce Nedir Ne Demek (NND Sözlük)
0.010