NND Sözlük

Ana Sayfa > hidra nedir, hidra ne demek (hidra nnd)

hidra nedir, hidra ne demek?

hidra

 1. Hidralar takımından, 1 cm uzunluğundaki, vücudu torba biçiminde, ağız çevresinde 6-10 dokunacı olan tatlı su hayvanı (Hydra).
 2. Bk. tatlı su polibi
 3. Tatlı su polibi.
 4. (en) Hydra, multi-headed water serpent which grew new heads immediately after the old ones were cut off (Greek Mythology); large southern constellation; complex problem which grows worse even as part of it is solved; freshwater polyp.
 5. (la) Hydra

tatlı su polibi (nedir ne demek)

 1. Çok hücrelilerin (Metazoa), sölenterler (Coelenterata) alt bölümünün, knidliler (Cnidaria) filumunun, hidralar (Hydrozoa) sınıfından, torba biçiminde vücutlu, üst kısmında bir ağız ve çevresinde dokunaçlar bulunan, tatlı su ve göllerde yaşayan, koloniler teşkil eden, medüz dölleri bulunmayan, yeşil hidra (Hydra viridis), kara hidra (H.fusca) gibi türleri bulunan bir cins.
 2. Sölenterler (Coelenterata) alt bölümünün, knidliler (Cnidaria) şubesinin, hidralar (Hydrozoa) sınıfından, torba biçiminde vücutlu, üst kısmında bir ağız ve çevresinde dokunaçlar bulunan, tatlı sularda yaşayan, koloniler teşkil eden, medüz dölleri bulunmayan bir cins, hidra.
 3. (en) Freshwater hydra.
 4. (fr) Hydre d'eau douce
 5. (la) Hydra

hidralar (nedir ne demek)

 1. Örnek hayvanı hidra olan sölenterler bölümü.
 2. (Yun. hydor: su; zoon: hayvan) Çok hücrelilerden (Metazoa), sölenterler (Coelenterata) alt bölümünün, knidliler (Cnidaria) filumundan, çoğu hem medüz hem de polip tiplerini kapsayan, poliplerin koloniler meydana getirdiği, medüzlerin bazen koloniye bağlı kaldığı, eşey hücrelerinin dış deriden (ektoderm) meydana geldiği bir sınıf. Tatlı su polibi (Hydra) ve obelya (Obelia) iyi bilinen cinsleridir.
 3. Çok hücrelilerden (Metazoa), sölenterler (Coelenterata) alt bölümünden, knidliler (Cnidaria) şubsinden, çoğu hem medüz hem de polip türlerini kapsayan, poliplerin koloniler meydana getirdiği, medüzlerin bazen koloniye bağlı kaldığı eşey hücrelerinin dış deriden (ektoderm) meydana geldiği bir sınıf.
 4. (en) Hydras.
 5. (al) Vielarmpolypen Dgr.: Yun. hydor: su; zoon: hayvan
 6. (fr) Hydrozoa
 7. (fr) Hydrozoaires
 8. (la) Hydrozoa

torba (nedir ne demek)

 1. Genellikle pamuk ve kıldan dokunmuş, türlü boy ve biçimde, ağzı büzülüp bağlanabilen araç
  Örnek: Cüzdanı bir meşin torbaya sarmış, torbayı gömleğimin içine bağlamıştım. R. N. Güntekin
 2. Naylon torba, poşet.
 3. Er bezi, husye, testis.
 4. (en) Scrotum.
 5. (en) Haversack.
 6. (en) Handbag.
 7. (en) Carrierbag.
 8. (en) Cyst.
 9. (en) Pochette.
 10. (en) Pocket.
 11. (en) Poke.
 12. (en) Pouch.
 13. (en) Vesica.
 14. (en) Gland.
 15. (en) Scrip.
 16. (en) Sack.
 17. (en) Plastic bag.

reklamlarBunları Kaçırmayın

 • BİS, bir sözün içinde geçtiği başka sözler bulmak için üretilmiş bir araçtır, özellikle birden çok sözden oluşan çeşitli terim ve deyimleri bulmaya yarar. (BİS Kelime Türetmece)
 • Belirli harflerini bildiğiniz kelimeleri bulabilirsiniz. (Bulmaca Yardımcısı)
 • Başka dil araçlarına bakın. (Türkçe Dil Araçları)Hakkında  -  Araçlar  -  Testler  -  Son Eklenenler  -  Yasal Konular  -  Yardım  -  İletişim

© Nedir Ne Demek (NND Sözlük)
Türkçe-Türkçe, Türkçe-İngilizce, İngilizce-Türkçe, İngilizce-İngilizce Nedir Ne Demek (NND Sözlük)
0.010