NND Sözlük

Ana Sayfa > gavsül azam nedir, gavsül azam ne demek (gavsül azam nnd)

gavsül azam nedir, gavsül azam ne demek?

gavsül azam

 1. Abdülkadir-I Geylani (K.S.) Hazretlerinin namı. En büyük Gavs. Evliyaullahın büyüğü. Gavs-i Ekber de denir. (Bak: Geylani)(Bir zaman Hazret-i Gavs-ı Azam Şeyh Geylani'nin (K.S.) terbiyesinde, nazdar ve ihtiyare bir hanımın bir tek evladı bulunuyormuş. O muhterem ihtiyare gitmiş oğlunun hücresine, bakıyor ki, oğlu bir parça kuru ve siyah ekmek yiyor. O riyazattan za'fiyetiyle validesinin şefkatini celbetmiş... Ona acımış. Sonra Hazret-i Gavs'ın yanına şekva için gitmiş. Bakmış ki, Hazret-i Gavs kızartılmış bir tavuk yiyor. Nazdarlığından demiş: "Ya Üstad! Benim oğlum açlıktan ölüyor. Sen tavuk yersin!" Hazret-i Gavs tavuğa demiş: "Kum Biiznillah" O pişmiş tavuğun kemikleri toplanıp, tavuk olarak yemek kabından dışarı atıldığını mutemed ve mevsuk çok zatlardan Hazret-i Gavs gibi keramat-ı harikaya mazhariyeti dünyaca meşhur bir zatın bir kerameti olarak manevi tevatürle nakledilmiş. Hazret-i Gavs demiş: "Ne vakit senin oğlun da bu dereceye gelirse, o zaman, o da tavuk yesin." İşte Hazret-i Gavs'ın bu emrinin manası şudur ki: Ne vakit senin oğlun da, ruhu cesedine, kalbi nefsine, aklı midesine hakim olsa ve lezzeti şükür için istese, o vakit leziz şeyleri yiyebilir... L.) (Osmanlıca'da yazılışı: gavs-ül a'zam)

Türetilmiş Kelimeler (bis)

gavs, gavsi, gavsiyyet, gav, gava, gavadı, gavafil, gavage, gavsi, gavs

azam (nedir ne demek)

 1. Büyük, çok büyük.
 2. (C: Azamat) Kin, husumet, adavet, garaz, fena niyet.
 3. Çok büyük. En büyük. Daha büyük. (Osmanlıca'da yazılışı: a'zam)

abdülkadir (nedir ne demek)

 1. Kudretli ve güçlü (Allah’ın kulu).

hazretleri (nedir ne demek)

 1. Saygı duyulan kişilerin adlarını veya makamlarını gösteren söze başka unvanlarla birlikte getirilen bir söz
  Örnek: Gazi Paşa hazretlerinin beyanatını okumayanlar var. T. Buğra
 2. (en) Nibs.

reklamlarBunları Kaçırmayın

 • BİS, bir sözün içinde geçtiği başka sözler bulmak için üretilmiş bir araçtır, özellikle birden çok sözden oluşan çeşitli terim ve deyimleri bulmaya yarar. (BİS Kelime Türetmece)
 • Belirli harflerini bildiğiniz kelimeleri bulabilirsiniz. (Bulmaca Yardımcısı)
 • Başka dil araçlarına bakın. (Türkçe Dil Araçları)Hakkında  -  Araçlar  -  Testler  -  Son Eklenenler  -  Yasal Konular  -  Yardım  -  İletişim

© Nedir Ne Demek (NND Sözlük)
Türkçe-Türkçe, Türkçe-İngilizce, İngilizce-Türkçe, İngilizce-İngilizce Nedir Ne Demek (NND Sözlük)
0.010