NND Sözlük

Ana Sayfa > fakültatif bakteriler nedir, fakültatif bakteriler ne demek (fakültatif bakteriler nnd)

fakültatif bakteriler nedir, fakültatif bakteriler ne demek?

fakültatif bakteriler

 1. Hem aerob hem de anaerob koşullarda yaşayabilen bakteriler.
 2. (en) Facultative bacteria.

fakültatif (nedir ne demek)

 1. Değişik koşullar altında yaşayabilme yeteneğine sahip olan.
 2. Hücre içinde veya oksjensiz koşullar gibi özel bir çevrede de yaşama yeteneğinde olma.
 3. İsteğe bağlı, mecburi olmayan.
 4. İstemli.
 5. (en) Facultative.
 6. (la) Facultative

bakteriler (nedir ne demek)

 1. (en) [bakteri] bacterium, germ.

bakteri (nedir ne demek)

 1. Toprakta, suda, canlılarda bulunan, çürüme, mayalanma veya hastalıklara yol açan, küresel, silindirimsi, kıvrık biçimde olan, bölünerek çoğalan, klorofilsiz, tek hücre canlı.
 2. Hücre zarının üzerinde bir hücre duvarına sahip olan, sitoplâzmalarında çıplak DNA'ları bulunan, küçük molekül ağırlıklı maddeleri kendilerine yarayan maddelere çevirmek üzere gerekli enzimlere sahip olan, suda, toprakta ya da bitki ve hayvanlar üzerinde parazit ya da saprofit yaşayan, birçok hastalıklara sebep olan, ikiye bölünerek veya konjugasyonla genetik madde nakli yaparak eşeyli üreyen, gerçek anlamda hücre çekirdekleri bulunmayan prokaryot mikroorganizmalar. Gram boyasıyla boyanma özelliklerine göre Gram pozitif ya da Gram negatifbakteriler, oksijen ihtiyaçlarına göre aerob ya da anaerobik solunum yapanbakteriler, şekillerine göre yuvarlak şekilli koklar, çubuk şekilli basiller, virgül şeklinde vibriyolar, spiral şeklinde spirillumlar olarak adlandırılan, ancak mikroskopla görülebilecek büyüklükteki tek hücreli organizmalar. Escherichia coli vb.
 3. Virüsten farklı, yaklaşık 0,4-1,5
 4. Hücre zarının üzerinde bir hücre duvarına sahip olan, sitoplazmalarında çıplak DNA'ları bulunan, küçük molekül ağırlıklı maddeleri kendilerine yarayan maddelere çevirmek üzere gerekli enzimlere sahip olan, suda, toprakta veya bitki ve hayvanlar üzerinde parazit veya saprofit yaşayan, birçok hastalığa neden olan, ikiye bölünerek veya konjugasyonla genetik madde nakli yaparak eşeyli üreyen, prokaryot organizmalar.
 5. (en) Bacteria.
 6. (en) Bacterium.
 7. (en) Bacterium,.
 8. (en) Bacillus.
 9. (fr) Bactérie

aerob (nedir ne demek)

 1. (Yun. aer: hava; bios: hayat) Oksijen varlığında yaşayabilen herhangi bir organizma. Bütün yüksek yapılı hayvan ve bitkiler mecburîaerob, birçok bakteri ve bazı mantarlar anaerob veya fakültatif anaerob canlılardır.aerobik.
 2. Oksijen varlığında yaşayabilen ve üreyebilen herhangi bir organizma.
 3. Oksijen varlığında yaşayabilen organizma, aerobik.
 4. (en) Aerobe.
 5. (en) Aerob.

anaerob (nedir ne demek)

 1. (Yun. an: ..sız; aer: hava; bios: hayat) Oksijen yokluğunda yaşayabilen herhangi bir organizma. Mecburianaeroblar çok düşük miktardaki oksijen varlığında bile yaşayamazlar. Fakültatifanaeroblar normal veya düşük oksijen konsantrasyonunda yaşayabilirler.
 2. Oksijen yokluğunda yaşayabilen herhangi bir organizma. Zorunlu anaeroblar çok düşük miktardaki oksijen varlığında bile yaşayamazlar. Fakültatif anaeroblar normal veya düşük oksijen konsantrasyonunda yaşayabilirler.
 3. Serbest oksijenin bulunmadığı koşullarda yaşama ve büyüme yeteneğine sahip organizma, anaerobik.
 4. (en) Anaerobic, active; (Chemistry) occurring without free oxygen.
 5. (en) Anaerobe.
 6. (en) Anaerob.

reklamlarBunları Kaçırmayın

 • BİS, bir sözün içinde geçtiği başka sözler bulmak için üretilmiş bir araçtır, özellikle birden çok sözden oluşan çeşitli terim ve deyimleri bulmaya yarar. (BİS Kelime Türetmece)
 • Belirli harflerini bildiğiniz kelimeleri bulabilirsiniz. (Bulmaca Yardımcısı)
 • Başka dil araçlarına bakın. (Türkçe Dil Araçları)Hakkında  -  Araçlar  -  Testler  -  Son Eklenenler  -  Yasal Konular  -  Yardım  -  İletişim

© Nedir Ne Demek (NND Sözlük)
Türkçe-Türkçe, Türkçe-İngilizce, İngilizce-Türkçe, İngilizce-İngilizce Nedir Ne Demek (NND Sözlük)
0.015