NND Sözlük

Ana Sayfa > eudaimonizm nedir, eudaimonizm ne demek (eudaimonizm nnd)

eudaimonizm nedir, eudaimonizm ne demek?

eudaimonizm

  1. Bk. mutçuluk

mutçuluk (nedir ne demek)

  1. Hayatın anlamını mutlulukta bulan, insan davranışlarının mutluluk isteğiyle belirlendiği görüşüne dayanan ahlak öğretisi, evdemonizm.
  2. Yaşamın anlamını mutlulukta bulan, insan eylemlerinin son ereği olarak mutluluğu gören ahlâk öğretisi. // Mutluluk kavramına verilen anlama göremutçuluk öğretileri türlere ayrılır: a. Hazcılık: Duyusal hazlara bağlananmutçuluk, b. Bireyselmutçuluk: Tek kişinin mutluluğuna bağlananmutçuluk, c. Toplumsalmutçuluk: Toplumun mutluluğunu, iyiliğini erek olarak alanmutçuluk. Bu sonuncusu "Olabildiğince çok insanın olabildiğince çok mutlu olması." düşüncesiyle kesin formülünü bulur ve yarar açısından ele alınarak -> yararcılığa (utilitarizm) varır.
  3. (en) Eudaemonism.
  4. (fr) Eudémonisme

reklamlarBunları Kaçırmayın

  • BİS, bir sözün içinde geçtiği başka sözler bulmak için üretilmiş bir araçtır, özellikle birden çok sözden oluşan çeşitli terim ve deyimleri bulmaya yarar. (BİS Kelime Türetmece)
  • Belirli harflerini bildiğiniz kelimeleri bulabilirsiniz. (Bulmaca Yardımcısı)
  • Başka dil araçlarına bakın. (Türkçe Dil Araçları)Hakkında  -  Araçlar  -  Testler  -  Son Eklenenler  -  Yasal Konular  -  Yardım  -  İletişim

© Nedir Ne Demek (NND Sözlük)
Türkçe-Türkçe, Türkçe-İngilizce, İngilizce-Türkçe, İngilizce-İngilizce Nedir Ne Demek (NND Sözlük)
0.008