NND Sözlük

Ana Sayfa > epinefrin nedir, epinefrin ne demek (epinefrin nnd)

epinefrin nedir, epinefrin ne demek?

epinefrin

 1. Bk. adrenalin
 2. Adrenalin.
 3. Adrenalin.
 4. (en) Epinephrine.
 5. (en) Epinephrin.

adrenalin   US UK (nedir ne demek)

 1. Hekimlikte damarları daraltma, bronşları açma, kanamaları kesme vb. amaçlarla kullanılan, kan şekerinin yükselmesine yol açan böbrek üstü bezlerinin salgısı.
 2. Böbreküstü bezlerinin iç kısımları tarafından salgılanan bir hormondur. Tabiatta bu hormonun görevi, organizmayı acil harekete hazırlamaktır ve etkisini, nabzın atışı, kanın iç organlar ve deriden kaslara sevk edilmesi, karaciğerdeki glikojenin glikoza değişmesi ve böylelikle acil bir enerji kaynağı sağlanması şeklinde gösterir.
 3. Böbrek üstü bezleri ve sempatik sinir sistemindeki sinir uçlarından salgılanan, kalp atışını hızlandıran, kas ve karaciğerde glikojenin glikoza parçalanmasını sağlayan bir katekolamin. Epinefrin.
 4. Formülü (HO)C6H3CH(OH)CH2NHCH3 olan , böbrek üstü salgı bezlerin öz bölgesinde sentezlenen kan basıncının arttırılmasında damardan kullanılan önemli bir hormon.
 5. Parenteral yollarla kullanıldığında, perifer damarlarda daralma ve koroner damarlarda genişlemeye, kalp kasının kasılma gücü, atım sayısı ve oksijen tüketiminde artmaya, beta-2 almaçlarını uyararak solunum yolları ile sindirim kanalındaki düz kaslarda gevşemeye sebep olan ve klinikte kan basıncının düşmesi, kanama, alerji, astım ve dolaşım şoku gibi hastalıkların tedavisinde hidroklorür ve bitartarat tuzları şeklinde kullanılan, çözeltileri ısı ve ışığa karşı dayanıksız olan bir katekolamin.
 6. Böbrek üstü bezleri ve sempatik sinir sistemindeki sinir uçlarından salgılanan, kalp atışını hızlandıran, kas ve karaciğerde glikojenin glikoza parçalanmasını sağlayan bir katekolamin, epinefrin.
 7. Böbrek üstü bezleri ve sempatik sinir sistemindeki sinir uçlarından salgılanan, kalp atışını hızlandıran, kas ve karaciğerde glikojenin glikoza parçalanmasını sağlayan bir katekolamin hormon, epinefrin.
 8. (en) Crystalline substance, C9H13O3N, obtained from suprarenal extract, of which it is regarded as the active principle.
 9. (en) It is used in medicine as a stimulant and hemostatic.
 10. (en) Catecholamine secreted by the adrenal medulla in response to stress ; stimulates autonomic nerve action.
 11. (en) Adrenalin , adrenaline , adrenin , adrenine , epinephrine.
 12. (en) Adr.
 13. (en) Adrenalin.
 14. (en) Adrenaline.
 15. (en) Adrenaline, epinephrin.
 16. (fr) Adr
 17. Adrenalin

reklamlarBunları Kaçırmayın

 • BİS, bir sözün içinde geçtiği başka sözler bulmak için üretilmiş bir araçtır, özellikle birden çok sözden oluşan çeşitli terim ve deyimleri bulmaya yarar. (BİS Kelime Türetmece)
 • Belirli harflerini bildiğiniz kelimeleri bulabilirsiniz. (Bulmaca Yardımcısı)
 • Başka dil araçlarına bakın. (Türkçe Dil Araçları)Hakkında  -  Araçlar  -  Testler  -  Son Eklenenler  -  Yasal Konular  -  Yardım  -  İletişim

© Nedir Ne Demek (NND Sözlük)
Türkçe-Türkçe, Türkçe-İngilizce, İngilizce-Türkçe, İngilizce-İngilizce Nedir Ne Demek (NND Sözlük)
0.013