NND Sözlük

Ana Sayfa > c vitamini nedir, c vitamini ne demek (c vitamini nnd)

c vitamini nedir, c vitamini ne demek?

c vitamini

 1. Metabolizma sırasında oksidasyon ve redüksiyon reaksiyonlarının düzenlenmesini sağlayan, eksikliği bağ dokusunda bozulmalara neden olan, meyve ve sebzelerde bulunan, suda eriyen bir vitamin.
 2. Başta turunçgiller olmak üzere domates, yeşil sebzeler, meyveler ve sütte bol miktarda bulunan, metabolizma sırasında oksidasyon ve redüksiyon reaksiyonlarının düzenlenmesini sağlayan, prolinin hidroksilasyonunda, kollaje sentezinde, trozinin yıkımında, trozinden epinefrin sentezinde, steroit hormonların ve safra asitlerinin oluşumunda görev alan, demir emilimini artıran ve antioksidan olarak görev yapan, bağ dokunun gelişimi, kemiklerin kalsifikasyonu, bağışıklığın artırılması için gerekli, insan, maymun, kobay, bazı kuş ve balıklar hariç diğer hayvanların organizmasında L-glukanolakton oksidaz enzimi aracılığıyla glukoz ve galaktozdan sentezlenen, eksikliğinde bağ dokusunda bozulmalar, yaygın kanamalar, yara iyileşmesinde gecikme, kemik hasarı biçiminde kendini gösteren iskorbüt hastalığına neden olan, suda çözünen bir vitamin, askorbik asit, antiiskorbüt vitamin, eritorbik asit.
 3. Birçok sebze ve meyvelerde bulunan, çoğu enzimin optimum işlevi için gerekli olan, eksikliğinde skorbüt hastalığı yapan ve yara iyileşmesinde gecikme ortaya çıkan, suda çözünen bir vitamin, askorbik asit.
 4. (en) Ascorbic acid, antiscorbutic vitamin, vitamin C.
 5. (en) Vitamin C.
 6. (en) Ascorbic acid, vitamin C.
 7. (fr) Acide ascorbique, vitamine antiscorbutique

c   US UK (nedir ne demek)

 1. Türk abecesinin üçüncü harfi "ce" adı verilen bu harf, sesbilim bakımından dişeti damak ünsüzlerinin ötümlüsüdür; yazılı bir müzik eserinde, bir ölçü içinde dört tane dörtlük bulunduğunu gösterir.
 2. Müzik edebiyatında ve dizgelerde DO notasını ifade eden harf.
 3. (en) Third letter of the English alphabet; musical note.
 4. Yüz dolarlık banknot, do [müz.], orta, yüz (romen rakamı)

vitamini (nedir ne demek)

 1. (en) Ascorbic acid

vitamin   US UK (nedir ne demek)

 1. Genellikle taze besinlerde bulunan, vücutta eksikliği çeşitli hastalıklara yol açan, organizmaya besin veya ilaç olarak dışarıdan sağlanan maddelere verilen genel ad.
 2. Birçok metabolizma olayları için çok az miktarda gerekli olan ve bitkilerle alçak yapılı hayvanlar tararından sentezlenen, yüksek yapılı hayvanların besin yolu ile aldıkları çeşitli organik bileşikler. A, B, C, D, E, Kvitamini vb. gibi çeşitleri vardır ve sadece birisinin yokluğu hastalık sebebidir.
 3. Canlıların yaşamlarını düzenlemeye yarayan ve yoklukları türlü sayrılıklara yol açan karışık yapılı organik bileşikler sınıfı.
 4. İnsan ve hayvanların sağlığı, büyümesi, her türlü verim gücü, üremesi ve normal metabolizmanın sürmesi için eser miktarda gerekli olan, genellikle organizma tarafından sentezlenemediği için besinlerle dışarıdan alınan ve genellikle bir koenzim bileşeni olarak işlev gören organik maddeler.
 5. Vücuttaki fizyolojik ve metabolik işlevler için gerekli olup, hayvansal ve bitkisel besinlerle organizmaya giren, bir bölümü yağda bir bölümü suda eriyen, eksikliğinde çeşitli hastalıkların geliştiği bir grup organik maddelerden herhangi biri.
 6. (en) Any of a group of organic substances essential in small quantities to normal metabolism.
 7. (en) Organic molecules essential in small amounts for normal metabolism, growth and development of the body See also Micronutrient.
 8. (en) Literally, vital amines A wide range of compounds that are either water-soluble or fat-soluble and are necessary components of the diet of higher organisms, such as mammals.
 9. (en) Any organic substance that is essential to human health, and which the body cannot make for itself, at least not in sufficient quantities Vitamins are added to foods to increase their nutritional value.
 10. (en) Chemicals produced by plants or animals that are required in our diets in very small amounts to maintain normal health development.
 11. (en) Substance necessary for growth and good health, found in many foods They help to nourish the body.
 12. (en) Organic molecules essential for survival that humans cannot metabolize.
 13. (en) Any of many organic substances that are vital in small amounts to the normal functioning of the body Vitamins are found in food, produced by the body, and manufactured synthetically; along with minerals, they are known as micronutrients.
 14. (en) An organic compound essential in small quantities for normal physiologic and metabolic functioning of the body.
 15. (en) Vitamin.
 16. (en) Vitamine.
 17. (en) An organic substance that acts as a coenzyme and/or regulator of metabolic processes There are 13 known vitamins, most of which are present in foods or supplements; some are produced within the body Vitamins are crucial for many bodily functions including a healthy immune response.
 18. (en) Any of the various organic substances that are essential in small amounts for most animals and mostly obtained from foods.
 19. (en) Group of organic micronutrients, present in minute quantities in natural foodstuffs, that are essential to normal metabolism.
 20. (en) One of the six types of nutrients needed to sustain human life Vitamins help form blood cells, hormones, and genetic material Vitamins are found in meat and dairy products, vegetables, fruits, cereals, and grains.
 21. (en) Any of various organic substances essential in small quantities to the nutrition and normal metabolism of most animals Vitamins are found in minute quantities in food, in some cases are produced by the body, and are also produced synthetically.
 22. (al) Vitamin
 23. (fr) Vitamin
 24. (fr) Vitamine
 25. Vitamin.
 26. Vitamin
 27. (la) Vita: hayat

metabolizma (nedir ne demek)

 1. Canlı organizmada veya canlı hücrelerde hareketi, enerjiyi sağlamak için oluşan, biyolojik ve kimyasal değişimlerin bütünü.
 2. Yapımlama-yıkımlama
 3. Canlı organizmada ya da canlı hücrede meydana gelen yapıcı ve yıkıcı nitelikteki kimyasal olayların tümü; protoplâzmadaki asimilâsyon ve parçalanma ile ilgili olayların toplamı; anabolizma ve katabolizma olaylarının toplamı.
 4. Hücrede gerçekleşen fiziksel ve kimyasal olayların tümü, anabolizma ve katabolizmanın toplamı.
 5. Canlılarda enerji üretimi ve madde yapımını gerçekleştirmek için organizmanın hücreleri içinde meydana gelen ve enzimlerle kontrol edilen yapıcı ve yıkıcı nitelikteki kimyasal olayların tamamı.
 6. (en) Metabolism.
 7. (fr) Métabolisme

sırasında (nedir ne demek)

 1. Gerekince, yerinde ve zamanında.
 2. (en) İn the course of.
 3. (en) When necessary.
 4. (en) While.
 5. (en) During.
 6. (en) Whilst.
 7. (en) Pending.

reklamlarBunları Kaçırmayın

 • BİS, bir sözün içinde geçtiği başka sözler bulmak için üretilmiş bir araçtır, özellikle birden çok sözden oluşan çeşitli terim ve deyimleri bulmaya yarar. (BİS Kelime Türetmece)
 • Belirli harflerini bildiğiniz kelimeleri bulabilirsiniz. (Bulmaca Yardımcısı)
 • Başka dil araçlarına bakın. (Türkçe Dil Araçları)Hakkında  -  Araçlar  -  Testler  -  Son Eklenenler  -  Yasal Konular  -  Yardım  -  İletişim

© Nedir Ne Demek (NND Sözlük)
Türkçe-Türkçe, Türkçe-İngilizce, İngilizce-Türkçe, İngilizce-İngilizce Nedir Ne Demek (NND Sözlük)
0.015