NND Sözlük

Ana Sayfa > botulismus nedir, botulismus ne demek (botulismus nnd)

botulismus nedir, botulismus ne demek?

botulismus

 1. Botulizm.
 2. Botulizm.
 3. (la) Botulismus

botulizm (nedir ne demek)

 1. Memeli ve kanatlı türlerinde, Clostridium botulinum'un ürettiği botulinum adı verilen toksinlerin neden olduğu, bilincin yerinde olmasına karşın, felçlerin biçimlenmesi sonucu hayvanın ayağa kalkamaması, yem ve su tüketiminin olmaması, kanatlı türlerinde de felç sonucu boynun eğri tutulmasıyla belirgin ölümcül bir bakteriyel-toksemik hastalık, batılı ördek hastalığı, botulismus, eğri boyun hastalığı.
 2. Genellikle Salmonidae familyasına ait balık türlerinde, Clostridium botulinum'un neden olduğu, muskuler paralizi, denge bozukluğu, su yüzeyine yakın yüzme, düzensiz ve dengesiz yüzme hareketleriyle karakterize, sporadik, öldürücü, toksikoza yol açan bir enfeksiyon, botulismus.
 3. Clostridium botulinum tarafından üretilen ekzotoksinlerinin gıdayla vücuda alınmasından sonra ortaya çıkan bir zehirlenme tipi.
 4. (en) [botülizm] botulism, food poisoning caused by botulinum bacteria.
 5. (en) Botulism.

reklamlarBunları Kaçırmayın

 • BİS, bir sözün içinde geçtiği başka sözler bulmak için üretilmiş bir araçtır, özellikle birden çok sözden oluşan çeşitli terim ve deyimleri bulmaya yarar. (BİS Kelime Türetmece)
 • Belirli harflerini bildiğiniz kelimeleri bulabilirsiniz. (Bulmaca Yardımcısı)
 • Başka dil araçlarına bakın. (Türkçe Dil Araçları)Hakkında  -  Araçlar  -  Testler  -  Son Eklenenler  -  Yasal Konular  -  Yardım  -  İletişim

© Nedir Ne Demek (NND Sözlük)
Türkçe-Türkçe, Türkçe-İngilizce, İngilizce-Türkçe, İngilizce-İngilizce Nedir Ne Demek (NND Sözlük)
0.014