NND Sözlük

Ana Sayfa > beta karoten nedir, beta karoten ne demek (beta karoten nnd)

beta karoten nedir, beta karoten ne demek?

beta karoten

 1. Başta havuç, ıspanak, kayısı olmak üzere bitkilerin yeşil kısımlarında klorofille birlikte bulunan, A vitaminin ön vitamini olarak da bilinen, 0, 6 mikrogramı bir internasyonal ünite A vitaminine eşit olan toz durumunda kırmızı, eriyikleri ise sarı olan, yağda eriyen ve doymamış hidrokarbon olan bitkisel bir renk maddesi.
 2. (en) Beta carotene.

beta   US UK (nedir ne demek)

 1. Yunan alfabesinin ikinci harfi -B.
 2. Bk. yabanî pancar
 3. İkamet. Bir yerde oturma.
 4. Doğal olarak Malaya, Tayland, Kamboçya ve Vietnam'da yaşayan, boyları altı cm olabilen, dişilerde ve genç erkeklerde koyu renkli enine bantlar bulunan, karın yüzgeçleri kılıç biçiminde olan akvaryum balığı, kavgacı siyam balığı, tül kuyruklu beta, tül kuyruklu kavgacı.
 5. (en) Beta.
 6. (en) Statistical measure of a stock's volatility compared with the overall market A beta of less than 1 indicates lower risk than the market; a beta of more than 1 indicates higher risk than the market.
 7. (en) Measure of the variability of rate of return or value of a stock or portfolio compared to that of the overall market.
 8. (en) Statistical measure of a security's or portfolio's volatility relative to the market as a whole A security with a beta of 1 indicates its price moves exactly with the overall market A beta greater than 1 is more volatile than the overall market, while a beta less than 1 indicates that the security's price is more stable than the market.
 9. (en) Measure of how a stock's movement correlates to the movement of the entire stock market The Beta is not the same as volatility See also Standard Deviation and Volatility.
 10. (en) The beta coefficient is a means of measuring the volatility of a stock or stock portfolio in comparison with the market as a whole A beta of 1 0 indicates that the price of the stock portfolio will move with the market A beta higher than 1 0 indicates that the price movement will be more volatile than the market A beta of less than 1 0 indicates that the price movement will be less volatile than the market.
 11. (en) Indicates the return volatility of the fund's holdings relative to the general stock market over the past 5 years A beta of greater than 1 indicates higher return volatility than the market, while a beta of less than 1 indicates lower return volatility than the market.
 12. (en) See B, and cf.
 13. (en) Etymology of Alphabet.
 14. (en) The 2nd letter of the Greek alphabet beets preliminary or testing stage of a software or hardware product; 'a beta version'; 'beta software' second in order of importance; 'the candidate, considered a beta male, was perceived to be unable to lead his party to victory'.
 15. Yunan alfabesinin ikinci harfi (bilimsel sınıflandırmalarda ikinci olan bir şeyi ifade için kullanılır)
 16. Beta, ikinci sırada olan şey
 17. (la) Betta splendes

yabani pancar (nedir ne demek)

 1. Kazayağıgiller (Chenopodiaceae) familyasından, 1 m kadar boylanabilen, çok yıllık, otsu bitkiler.
 2. (en) Beet.
 3. (fr) Betterave
 4. (la) Beta

karoten (nedir ne demek)

 1. Bitkilerde sentezlenen, sütte ve yumurta sarısında bulunan, A vitamininin öncüsü olan, sarı ve portakal renkli bir pigment, C40H56.
 2. A vitamininin ön maddesi olarak bilinen ve hayvan vücudunda A vitamine dönüşen, bitkilerin yeşil yapraklarında ve diğer kısımlarında klorofille birlikte bulunan; beta karoten olarak tavuklarda 0. 6 mikrogramı, diğer çiftlik hayvanlarında 1-2 mikrogramı 1 internasyonal ünite A vitaminine eşit olan, hayvansal ürünlere renk veren bir pigment, karotin, A provitamini.
 3. Bazı bitkilerde sentezlenen, özellikle koyu yeşil, lifsi ve sarı sebzelerde, meyvelerde bulunan ve yağda çözünen, A vitamininin öncüsü olan, renkleri menekşeden turuncuya veya sarıya kadar değişen bir pigment.
 4. (en) Carotene.
 5. (en) Caroten.
 6. (en) Carotenoid.
 7. (fr) Carotène
 8. (la) Carota: havuç

başta (nedir ne demek)

 1. En önde olan
  Örnek: Arabacı mola verdiği zaman başta o büyük kızla büyük oğlan olmak üzere çocuklar aşağı atladı. O. C. Kaygılı
 2. Özellikle.
 3. (en) Ahead.
 4. (en) First.
 5. (en) First of all.
 6. (en) Most of all.
 7. (en) İn front.
 8. (en) Foremost.
 9. (en) İn the first instance.
 10. (en) At the outset.
 11. (en) For starters.

havuç (nedir ne demek)

 1. Maydanozgillerden, koni biçimindeki etli kökü için sebze olarak yetiştirilen iki yıllık otsu bir kültür bitkisi, yeregeçen, pürçüklü (Daucus carota).
 2. Maydanozgiller (Umbelliferae) familyasından, taç yaprakları beyaz, pembemsi ya da sarı renkli, meyveleri kanatlı fındık (şizokarp) tipi olan, bir ya da iki yıllık, otsu bitkiler.
 3. Maydonozgiller familyasından, taç yaprakları beyaz, pembemsi veya sarı renkli, kök yemler arasında yer alan, karotence zengin, şekerin yanında nişasta da, tek veya iki yıllık otsu bitki.
 4. (en) Carrot.
 5. (fr) Carotte
 6. (la) Daucus carota

reklamlarBunları Kaçırmayın

 • BİS, bir sözün içinde geçtiği başka sözler bulmak için üretilmiş bir araçtır, özellikle birden çok sözden oluşan çeşitli terim ve deyimleri bulmaya yarar. (BİS Kelime Türetmece)
 • Belirli harflerini bildiğiniz kelimeleri bulabilirsiniz. (Bulmaca Yardımcısı)
 • Başka dil araçlarına bakın. (Türkçe Dil Araçları)Hakkında  -  Araçlar  -  Testler  -  Son Eklenenler  -  Yasal Konular  -  Yardım  -  İletişim

© Nedir Ne Demek (NND Sözlük)
Türkçe-Türkçe, Türkçe-İngilizce, İngilizce-Türkçe, İngilizce-İngilizce Nedir Ne Demek (NND Sözlük)
0.011