NND Sözlük

Ana Sayfa > beta endorfin nedir, beta endorfin ne demek (beta endorfin nnd)

beta endorfin nedir, beta endorfin ne demek?

beta endorfin

 1. Hipofîz bezinde oluşan, beyin, pankreas ve plasentada bulunan, morfin reseptörlerine bağlanarak davranış değişikliğine yol açan, otuz bir amino asitlik bir polipeptit.
 2. (en) ß-Endorphin.
 3. (fr) ß-Endorphine

beta   US UK (nedir ne demek)

 1. Yunan alfabesinin ikinci harfi -B.
 2. Bk. yabanî pancar
 3. Doğal olarak Malaya, Tayland, Kamboçya ve Vietnam'da yaşayan, boyları altı cm olabilen, dişilerde ve genç erkeklerde koyu renkli enine bantlar bulunan, karın yüzgeçleri kılıç biçiminde olan akvaryum balığı, kavgacı siyam balığı, tül kuyruklu beta, tül kuyruklu kavgacı.
 4. (en) Beta.
 5. (en) Statistical measure of a stock's volatility compared with the overall market A beta of less than 1 indicates lower risk than the market; a beta of more than 1 indicates higher risk than the market.
 6. (en) Measure of the variability of rate of return or value of a stock or portfolio compared to that of the overall market.
 7. (en) Statistical measure of a security's or portfolio's volatility relative to the market as a whole A security with a beta of 1 indicates its price moves exactly with the overall market A beta greater than 1 is more volatile than the overall market, while a beta less than 1 indicates that the security's price is more stable than the market.
 8. (en) Measure of how a stock's movement correlates to the movement of the entire stock market The Beta is not the same as volatility See also Standard Deviation and Volatility.
 9. (en) The beta coefficient is a means of measuring the volatility of a stock or stock portfolio in comparison with the market as a whole A beta of 1 0 indicates that the price of the stock portfolio will move with the market A beta higher than 1 0 indicates that the price movement will be more volatile than the market A beta of less than 1 0 indicates that the price movement will be less volatile than the market.
 10. (en) Indicates the return volatility of the fund's holdings relative to the general stock market over the past 5 years A beta of greater than 1 indicates higher return volatility than the market, while a beta of less than 1 indicates lower return volatility than the market.
 11. (en) See B, and cf.
 12. (en) Etymology of Alphabet.
 13. (en) The 2nd letter of the Greek alphabet beets preliminary or testing stage of a software or hardware product; 'a beta version'; 'beta software' second in order of importance; 'the candidate, considered a beta male, was perceived to be unable to lead his party to victory'.
 14. Yunan alfabesinin ikinci harfi (bilimsel sınıflandırmalarda ikinci olan bir şeyi ifade için kullanılır)
 15. Beta, ikinci sırada olan şey
 16. (la) Betta splendes

yabani pancar (nedir ne demek)

 1. Kazayağıgiller (Chenopodiaceae) familyasından, 1 m kadar boylanabilen, çok yıllık, otsu bitkiler.
 2. (en) Beet.
 3. (fr) Betterave
 4. (la) Beta

endorfin (nedir ne demek)

 1. Opiyaterjik almaçlar aracılığında MSS'de etki oluşturarak başta ağrı kesilmesi olmak üzere bir çok görevi olan, alfa, beta ve gama endorfin ile enkefalin, metenkefalin ve löenkefalin gibi çeşitleri bulunan peptit yapılı fizyolojik bileşikler, endojen opioit peptit.
 2. (en) Endorphin.

hipofiz (nedir ne demek)

 1. Beynin alt bölmünde bulunan, salgısını kana vererek fizyolojik olaylarda önemli rol oynayan sinirsel organ.
 2. Beyin tabanında burun arkasının üst kısmına uyan bölgede hormon salgılayan bir bezdir.
 3. Sümüksü bez
 4. (Yun. hypo: altında; physis: büyüme) Omurgalılarda ara beynin ventralinde kısa bir sapla hipotalamusa bağlı bulunan ve adenokortikotropin, prolaktin, gonadotropinler, tiroit uyarıcı hormon, oksitosin, vazopressin gibi çok sayıda önemli hormonu salgılayan, bez yapısında olan adenohipofiz ile nöroendokrin yapıda olan nörohipofiz olmak üzere iki kısımdan yapılmış bir iç salgı bezi.
 5. Os sphenoidale'deki fossa hypophysialis içine yerleşmiş, organizmada birçok fizyoloik olayın düzenlenmesinde önemli etkinliğe sahip olan büyüme hormonu, adrenokortikotropik hormon, tiroit uyarıcı hormon, prolaktin, folikül uyarıcı hormon, lüteinleştirici hormon, antidiüretik hormon, oksitosin, melanosit uyarıcı hormon gibi hormonlar salgılayan, ön, ara ve arka üç ayrı loptan oluşan çok önemli bir iç salgı bezi, pitiüter bez, glandula pituitarya. Adenohipofiz veya distal bölüm adı verilen ön hipofiz lobu; ön lop, tuberal parça ve ara loptan oluşur. Nörohipofiz adını alan hipofiz arka lobu ise sinirsel kökenli hipotalamustan gelen miyelinsiz sinir telleriyle gliya hücrelerinden biçimlenir.
 6. Omurgalılarda ara beynin ventralinde kısa bir sapla hipotalamusa bağlı bulunan, büyüme ve üremede etkin çok sayıda önemli hormonu salgılayan, adenohipofiz ve nörohipofiz olmak üzere iki kısımdan yapılmış bir iç salgı bezi.
 7. (en) Pituitary gland.
 8. (en) Hypophysis.
 9. (en) Pituitary body.
 10. (en) Hypophysis cerebri, İng. hypophysis, pitiuitary gland.
 11. (en) Glandula basilaris, hypophysis.
 12. (al) Hirnanhang
 13. (fr) Hypophyse

beyin (nedir ne demek)

 1. Kafatasının üst bölümünde beyin zarı ile örtülü, iki yarım yuvar biçiminde sinir kütlesinden oluşan, duyum ve bilinç merkezlerinin bulunduğu organ, dimağ.
 2. Muhakeme, usa vurma.
 3. Bir şeyi yönetmede önemli görevi olan kimse.
 4. Akıl, anlayış.
 5. Bilgisi, eğitimi, düşüncesi yüksek düzeyde olan kimse
 6. Omurgalılarda kafatası içindeki merkezi sinir sisteminin bir bölümü
 7. Omurgalı hayvanların sinir sisteminin kafatası içinde bulunan merkez bölgesi.
 8. Omurgasız hayvanlarda yutağın ve sindirim borusunun üzerindeki büyük sinir düğümü olan ganglion. Serebrum.
 9. Sinir sisteminin kafatası içerisinde kalan ve büyük beyin, beyincik ve beyin sapı olmak üzere üç kısma ayrılan merkez
 10. Omurgalılarda kafatası içindeki merkez
 11. (en) Bean.
 12. (en) Head.
 13. (en) Mind.
 14. (en) Noddle.
 15. (en) Cerebral.
 16. (en) Brain.
 17. (en) Encephalic.
 18. (en) Cerebrum.
 19. (en) Brains.
 20. (en) İntelligence.
 21. (en) Gray matter.
 22. (en) Grey matter.
 23. (en) Loaf.
 24. (en) Mastermind.
 25. (en) Sensorium.
 26. (al) Hirn, Gehirn
 27. (fr) Encéphale
 28. (la) Cerebrum:Beyin

reklamlarBunları Kaçırmayın

 • BİS, bir sözün içinde geçtiği başka sözler bulmak için üretilmiş bir araçtır, özellikle birden çok sözden oluşan çeşitli terim ve deyimleri bulmaya yarar. (BİS Kelime Türetmece)
 • Belirli harflerini bildiğiniz kelimeleri bulabilirsiniz. (Bulmaca Yardımcısı)
 • Başka dil araçlarına bakın. (Türkçe Dil Araçları)Hakkında  -  Araçlar  -  Testler  -  Son Eklenenler  -  Yasal Konular  -  Yardım  -  İletişim

© Nedir Ne Demek (NND Sözlük)
Türkçe-Türkçe, Türkçe-İngilizce, İngilizce-Türkçe, İngilizce-İngilizce Nedir Ne Demek (NND Sözlük)
0.011